Aşı hakkında verilen yeni bilgiler: Fiyatı ne olacak?

Koronavirüs aşısı için meraklı bekleyiş sürüyor. Bu bekleyiş sürerken de bir taraftan yeni açıklamalar geliyor. Ortaya çıkmış olduğu kadarıyla Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na koronavirüs aşısıyla ilgili bazı açıklamalarda bulunmuş oldu. Çin merkezli Sinovac’ın geliştirdiği aşı hakkında bazı detaylar verildi. İşte koronavirüs aşısı için yeni bilgiler:

Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber

Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber

Bir süredir geliştirilen ve testlerinin Türkiye’de de devam etmiş olduğu CoronaVac aşısı için ilk ve ikinci faz neticeleri paylaşıldı. Pozitif yönde!

Koronavirüs aşısı söylenene nazaran parasız

Sıhhat Bakanı ile salgın hakkında konuştuğunu yazan Müftüoğlu, Sinovac ile görüşmelerin tamamlandığını ve lüzumlu yasal süreçlerin atlatıldığını bildiriyor. Hatta ilk uygulama için 10 milyon doz aşının sipariş verildiği ve aşıların da yola çıkmış olduğu aktarılıyor. Aşılama önceliği elbet sıhhat çalışanlarında olacak ve bunun arkasından sıra “kronik hastalardan ve öteki risk gruplarından oluşan kişilere” gelecek. İlk etapta 10 milyon doz aşı alınmış olsa da bu aşı dozunun 50 milyona çıkacağı da söyleniyor.

Koronavirüs aşısı için en dört gözle beklenen konulardan birisi de ücret oluyor. Bakan Koca’nın açıklamalarına nazaran aşı vatandaşlardan hiçbir ücret talep edilmeksizin uygulanacak. Bunun yanı sıra da başka üreticilerden değişik aşılar için ruhsatlama işlemleri de sürdürülecek. İşte bu nokta mühim zira ruhsatlandırma tamamlanınca da o aşıların eczanelerde ücretli olarak satılmasına izin verilecek. Burada bir ikilik oluşsa da söylenene nazaran, risk grupları bu koronavirüs aşısına ”parasız” ulaşabilecek.

koronavirüsü ruh sağlığı

Müftüoğlu ve Bakan Koca arasındaki görüşmenin bilgileri bu şekildeydi. Aşı ile alakalı bilgilerin haricinde Sıhhat Bakanlığı valiliklere koronavirüsü kontrol tutarı hakkında bir yazı gönderdi. Biliyorsunuz ki geçenlerde kontrol ücretlerinin belirsizliği hususi hastanelerde bu ücretlerin oldukça yüksek olmasıyla beraber gündem mevzusu haline gelmişti.

İşte bazı sıhhat kurumlarının yüksek ücret talep etmesinin önüne geçmek için harekete geçen bakanlık, COVID-19 testlerinin(RT-PCR testi) toplam ücretini standart olarak 250 TL olarak belirledi. Eğer bu sayının üstüne çıkılırsa sıhhat kuruluşuna işlem başlatılacak. Bakanlığın resmî açıklaması ise şu şekilde oluyor:

”Bakanlığımızın düzenlemelerine ve Bakanlığımızca gösterilen rehber ve algoritmalar ilgili mevzuatına aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde tespit edilen fiilin niteliğine nazaran, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesine, Hususi Hastaneler Yönetmeliği ve 992 Sayılı Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen yönetimsel para cezaları ile ilgili sıhhat tesisi görevli/sorumlu müdürleri hakkında lüzumlu yönetimsel yaptırımlar uygulanacak.

RT-PCR testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Aykırı uygulamaların sürdürülmesi yada tekerrürü halinde ise 992 sayılı Tahrihat ve Tahlilat Meydana getirilen ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde işlem tesisi edilecek.”

Koronavirüs aşısıkoronavirüs aşısı ücretli mi parasız mikoronavirüs aşısı parasız olacak

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/asi-hakkinda-ortaya-cikan-yeni-bilgiler-fiyati-ne-olacak