Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı

Avrupa Uzay Ajansı, sıcak gezegen araştırmaları için yeni bir adım attı. ARIEL adı verilen yeni görevle beraber sıcak ve ılık gezegenler üstünde araştırma yapılacak. Araştırma, bu gezegenlerin kimyasal bileşimi üstüne yoğunlaşacak. Vazife kapsamında 1.000 dış gezegenin inceleneceği belirtiliyor.

Görevin tam adı Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey (Atmosferik Uzaktan Idrak etme Kızılötesi Dış Gezegen Büyük Araştırması) olarak belirlendi. Bu vazife kapsamında gezegenlerin araştırmasını sağlayacak olan teleskop, yörüngeye fırlatılacak.

NASA’dan çarpışma uyarısı

NASA’dan çarpışma uyarısı

NASA, AST & Science’ın dünya yörüngesinde yerleştirmeyi organize ettiği SpaceMobile öteki uydularla çarpışma ihtimali olacağından kaygı duyduğunu deklare etti.

Avrupa Uzay Ajansı, sıcak gezegen izinde

Uzay araştırmalarını NASA olduğu benzer biçimde ESA da devam ettiriyor. Şimdi de ajans sıcak ve ılık gezegenlere odaklanmaya başladı. Gezegenlerin kimyasal bileşimini ve termal yapılarını incelenmesiyle gezegenlerin iyi mi oluştuğu öğrenebilecek. Bununla beraber gezegenlerin atmosferleri de araştırma altına alınacak.

Avrupa Uzay Ajansı sıcak gezegen araştırması için yörüngeye teleskop fırlatacak. ESA’da araştırmacı olarak vazife alan Göran Pilbratt mevzu hakkında yapmış olduğu açıklamada, dış gezegenlerin karakteristik özelliklerinin çıkarılması amaçlandığını belirtti. ARIEL olarak isimlendirilen görevi için 2018 yılından beri emek verme yapıldığı aktarıldı.

avrupa uzay ajansı sıcak gezegen

Çalışmaların belli bir kısmı tamamlandığında uzay aracının inşa edilmesine başlanacak. İşlemlerin tamamlanmasının arkasından 2029 senesinde Fransız Guyanası’ndan teleskobun fırlatılması hedefleniyor. İşlemde 6 roket kullanılacak.

ARIEL projesi araştırmacılarından Theresa Lueftinger, uzak gezegenlerin araştırılmasıyla kendi bölgemizin anlaşılmasının da mümkün olacağını belirtti. Emek harcama bilhassa kimyasal ortam ve bileşime odaklanmış durumda.

Bununla beraber 2026’da fırlatılması planlanan PLATO’nun, ARIEL ile çalışacağı öteki bilgiler içinde.

avrupa uzay ajansıavrupa uzay ajansı sıcak gezegenesasıcak gezegen

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/avrupa-uzay-ajansindan-sicak-gezegen-adimi