Ay’da su bulunmuş oldu: NASA tarafınca açıklandı!

Uzun bir süredir meydana getirilen araştırmalar meyvelerini vermeye başladı. NASA’da yönetici pozisyonu olan kişilerden birisi olan Jim Bridenstine, kişisel Twitter hesabından yapmış olduğu bir paylaşımla Ay’ın yüzeyinde su bulduklarını duyurdu. NASA’nın ilk kez ayın güneşli yüzeyinde su izleri bulduğunun açıklanması, toplumsal medyada infial tesiri yarattı. Dünyanın en büyük uçan gözlemevi olan Sofya kullanılarak yapıldığı aktarılan bu bulgu oldukça mühim.

NASA, Jüpiter’in yeni bir videosunu paylaştı

NASA, Jüpiter’in yeni bir videosunu paylaştı

NASA Jüpiter videosu toplamda 5 dakika ve meraklısına sesleniyor. Bu paylaşımda Jüpiter’in kahvenin tonlarıyla karşımıza çıktığını görüyoruz.

Ay’da su bulunmuş oldu açıklaması yapılmış oldu

NASA tarafınca suyun Clavius kraterinde tespit edilmiş olduğu duyurulurken kraterin ayın cenup yarım küresinde olduğu söyleniyor. Jim Bridenstine Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşım ile şunları söylemiş oldu:

“@SOFIATelecobe’u kullanarak, Ay’ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Hemen hemen kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan güvenilir değiliz sadece Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis bulgu planlarımız için anahtar durumunda.”

[wpcc-script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″]

Uzayda yaşamın olup olmadığı ile ilgili uzun senelerdir emek harcamalar yapılıyor. Fizyolojik kanıtlara ulaşmak için çabalayan bilim adamları, nihayet Ay yüzeyinde su kalıntıları buldu.

Bridenstine haricinde, Washington’daki NASA üssünden bilim misyonu müdürlüğünün astrofizik bölümünün yöneticisi Paul Hertz de resmî bir izahat yapmış oldu. Bu açıklamaya bakılırsa, “Bildiğimiz su olan H2O’nun ayın güneşli tarafında bulunabileceğine dair göstergelerimiz vardı. Artık orada bulunduğunu biliyoruz. Bu bulgu, Ay yüzeyini anlamamıza meydan okuyor ve derin uzay araştırmalarıyla ilgili kaynaklar hakkında merak uyandıran soruları gündeme getiriyor. ” diyor.

Su, derin uzayda kıymetli bir kaynak ve bildiğimiz şekliyle yaşamın mühim bir bileşenidir. NASA, aydaki suyun bir kaynak olarak kullanım için kolayca erişilebilir olup olmadığı belirlenecek. Artemis Projesinin mühim bir ayağı olan bu haber, 2024 senesinde Ay yüzeyine ilk hanım ve bir sonraki adamı göndermek için bir planın devam ettiğini kanıtlıyor.

Ay’da su bulunmuş olduAy’da su bulunmuş oldu açıklamasınasaNASA Ay’da su bulunmuş oldu

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/ay-da-su-bulundu-nasa-tarafindan-aciklandi