Ay’da yapılacak evlerin görselleri paylaşıldı!

Elon Musk uzun süredir uzay turizmi için çalışmalarını sürdürürken, Avrupa Uzay Ajansı ve NASA şeklinde kurumlarda astronotların uzayda konaklamasını sağlayacak çözümler üstüne kafa yoruyor. Bu kapsamda Avrupa Uzay Ajansı yada kısa adıyla ESA, ilk astronot evlerinin iyi mi görüneceğini ortaya koyan görseller yayınladı.

Cowley astronotların yaşayacağı silindir şeklindeki bu evlerin 10 yıl içinde inşa edilmeye başlanacağına inanıyor. Sadece söz mevzusu yapıların radyasyona karşı dayanıklı bir halde inşa edilmesi gerekiyor.

Chang’e 5 uzay aracı Ay’a bayrak dikti!

Chang’e 5 uzay aracı Ay’a bayrak dikti!

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafınca birkaç gün ilkin uzaya fırlatılan Chang’e 5 uzay aracı ilkin kaya örneği topladı, sonrasında da bayrak dikti.

Ay’da inşa edilecek olan evler!

2024 yılına kadar Ay’a bir bayan ve bir adam astronot göndereceğini açıklayan NASA, Artemis uzay görevine uygun görmüş olduğu 18 astronotun adını 9 Aralık tarihinde açıklamıştı. Dünyanın uydusu Ay’a sürdürülebilir bir koloni inşa etmek bu görevin parçalarından birisi.

Kolonideki mühendislerin, kraterlerdeki buzdan su üretmek şeklinde Ay’daki kaynakları iyi mi kullanacağını öğrenebilmesi planlanıyor. NASA’nın hedefi 2030’lara kadar bir bayan ve bir adam astronot daha göndermek.

Bu kapsamda Ay’ın daha ilkin keşfedilmemiş alanlarının incelenmesi ve  başka astronotların da Mars’a gidebilecekleri bir üst kurulması amaçlanıyor.

astronot evleriavrupa uzay ajansıAyesamars

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/ay-da-yapilacak-evlerin-gorselleri-paylasildi