Bakan Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci’nin kurduğu BioNTech ile ABD’nin ilaç devi Pfizer‘ın beraber geliştirdiği koronavirüs aşısı için ilk antak kalma imzalandı. Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter üstünden yapmış olduğu duyuruda, ilk dozların ne vakit geleceğini ve gelecek aşı miktarlarını da paylaştı.

Bakan Koca: BioNTech aşısını da alıyoruz

Bakan Koca: BioNTech aşısını da alıyoruz

Bakan Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci’nin yetkili olduğu BioNTech ile Pfizer’in ürettiği aşının Türkiye’ye geleceğini duyurdu. 

BioNTech aşısı Türkiye’ye ne vakit gelecek?

Sıhhat Bakanı Koca, kısa süre ilkin yapmış olduğu paylaşımda, dün yapmış olduğu BioNTech aşısı açıklamasına paralel bir tarih deklare etti. Buna bakılırsa 2020 yılı için Türkiye’ye ayrılan 550 bin doz Ocak ayı başlangıcında ülkemize gelecek.

Daha sonrasında ise Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecek. BioNTech ile meydana getirilen anlaşmaya bakılırsa 30 milyon doza kadar, aynı şartlarda aşı temin edilebilecek.

fahrettin koca, biontech aşısı, covid-19 aşısı, biontech türkiye, uğur şahin

Bakan Koca, dün de basın toplantısında BioNTech ile şimdiye kadar niçin antak kalma yapılmadığının da altını tekrardan çizdi. Buna bakılırsa firmanın aşının üretiminden meydana gelen sorunlarla ilgili mesuliyet kabul etmemesi, aşı temininde gecikmeye niçin oldu.

Meydana getirilen anlaşmayla beraber Türkiye 30 milyon doza kadar firmanın aşı sorumluluğunu almasını sağlamayı başardı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘nın açıklamasına bakılırsa bu anlaşmanın yapılması ve firmanın mesuliyet alma kuralının esnetilmesinde Prof. Dr. Uğur Şahin‘in büyük bir emeği var.

fahrettin koca, biontech aşısı, covid-19 aşısı, biontech türkiye, uğur şahin

Dr. Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin

İngiltere ve ABD sonrası AB’den de onay alan BioNTech aşısı, daha ilkin Türkiye için yığın ayırdıklarını ve hükümetle anlaşıldığı takdirde, bu miktarın Türkiye’ye sevk edileceğini açıklamıştı.

Bakan Koca Çin aşısının başarı oranını açıkladı

Bakan Koca Çin aşısının başarı oranını deklare etti

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşısının başarı oranı ve İngiltere’nin mutasyon hakkında açıklamalarını değerlendirdi.

Koronavirüs ile beraber 2020 yılının Mart ayından beri süre gelen belirsizlik durumunun aşılanmayla beraber atlatılması planlanıyor. Türk bilim adamları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci tarafından geliştirilen BioNTech aşısı ise koronavirüs için geliştirilen en etkili aşılardan biri.

çin aşısıbakan fahrettin kocabiontech aşısıfahrettin kocaKoronavirüs aşısıpfizer/biontech aşısı

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/fahrettin-koca-biontech-asisi-anlasmasi