Bu da oldu: Çin suni Güneş’i devreye aldı!

Çinli bilim adamları ilk kez suni güneş adında olan bir termonükleer reaktörünü kontrol ettiler. Suni Güneş’i sıcaklığı 200 milyon santigrat dereceye kadar ulaşabiliyor. Doğrusu Güneş’ten ortalama 16 kat daha sıcak.

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi!

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi!

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi dikkat çekiyor.  Yakın süre ilkin bir ihale başlatan NASA, Ay’da materyal toplama görevini hususi şirketlere açtı.

Çin suni Güneş’i bugün kontrol etti

HL-2MTokamak reaktörü, Çin’in en büyük ve en gelişmiş füzyon araştırma deneysel aleti. Bilim adamları, bu cihazın kuvvetli bir temiz enerji deposu olma potansiyeline haiz bulunduğunu düşünüyor. Suni Güneş; sıcak plazmayı eritmek için manyetik bir alan kullanıyor ve 200 milyon santigrat dereceyi aşan sıcaklıklara ulaşabiliyor. Güneş’in çekirdeğinden ortalama on kat daha sıcaktır.

2019’da yapımına başlanan suni Güneş reaktörü ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunuyor. Aygıt, büyük oranda ısı ve enerji ürettiği için suni Güneş olarak adlandırılıyor. Bu aleti, Fransa merkezli dünyanın en büyük füzyon araştırma projesi olan International Fusion Experimental Reactor üstünde çalışan bilim insanlarıyla ortaklık içinde kullanmayı planlıyorlar.HL-2MTokamak reaktörünün 2025 senesinde tamamlanması planlanmaktadır.

çin yapay güneş

Çin gazetesi People’s Daily bu reaktör hakkında “Nükleer füzyon enerjisinin geliştirilmesi yalnızca Çin’in stratejik enerji sorunlarını çözmenin bir yolu değil, hem de Çin’in enerji ve ulusal ekonomisinin gelecekteki sürdürülebilir gelişimi için de gereklidir” yorumda bulunmuştu.

Füzyon sera gazları yaymaz ve daha düşük kaza riskitaşır. Sadece termonükleer füzyon elde etmek son aşama zor ve pahalıdır; reaktörün toplam maliyetinin 22,5 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

çindevreye aldıgüneşHL-2M Tokamak reaktörüreaktörsuni

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/cin-yapay-gunesi-devreye-aldi