Chang’e 5 uzay aracı Ay’a bayrak dikti!

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafınca birkaç gün ilkin uzaya fırlatılan Chang’e 5 uzay aracı ilkin kaya örneği topladı, sonrasında da Ay’a Çin bayrağı dikti.

Bu da oldu: Çin yapay Güneş’i devreye aldı!

Bu da oldu: Çin suni Güneş’i devreye aldı!

Suni Güneş’in sıcaklığı 200 milyon santigrat dereceye kadar ulaşabiliyor. Çin, ülkenin en büyük füzyon reaktörü olan suni Güneş’i devreye aldı! 

Chang’e 5 uzay aracı Ay’a bayrak dikti!

24 Kasım‘da Çin Ulusal Uzay Dairesi tarafınca fırlatılan insansız uzay aracı, Ay’dan kaya örnekleri toplaması için fırlatılmıştı.

1 Aralık’ta Ay’ın 51.8 aşama batı boylamı ve 43.1 aşama şimal enlemine başarıya ulaşmış şekilde iniş icra eden uzay aracı, Ay’a 5 yıldızlı Çin bayrağı dikti. Twitter üstünden Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafınca paylaşılan fotoğraflarda bayrağın durağan(durgun) durması dikkat çekti.

Chang'e 5 uzay aracı

İnsansız uzay aracının toplamış olduğu örnekleri başarıya ulaşmış bir halde getirmesi Çin adına büyük ehemmiyet taşıyor. Eğer başarıya ulaşmış bir iniş gerçekleşirse Çin, ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonrasında Ay’dan Dünya’ya örnek getiren üçüncü ülke unvanına haiz olacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresiChang’e 5 uzay aracı

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/change-5-uzay-araci-aya-bayrak-dikti