Çin kuantum üstünlüğüne ulaştı! Peki iyi mi?

Çin’de üretilen yeni bir makine, dünyanın en etkili süper bilgisayarından oldukça daha kuvvetli hesap yapabiliyor. Çin, yeni süper bilgisayarı yardımıyla kuantum üstünlüğüne ulaşmayı başardı

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

SpaceX’in Falcon 9 Blok 5 roketi tile fırlatılacak Türksat 5A uydumuz için geri sayım başlarken, fıırlatma bilgileri da belli oldu.

Çin, kuantum üstünlüğünde süper bilgisayar geliştirdi!

Günümüzdeki süper bilgisayarların milyarlarca yılda tamamlayabileceği bir hesaplamayı kısa sürede icra eden bir aygıt geliştiren Çin, kuantum programlamada büyük bir atılıma imza attı.

Çin’in bu güce yetişmesi, Google’ın bu başarıya ulaşan ilk şirket olmasından bir yıl sonrasında gerçekleşti. Science dergisinde gösterilen bir araştırmaya bakılırsa, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi üyelerinden oluşan bu ekip, dünyanın en etkili süper bilgisayarından neredeyse 100 trilyon kat daha süratli hesaplama icra eden bir kuantum bilgisayarı tasarladı. Bilgisayarının standart bir simülasyon algoritması olan Gaus boson örneklemesi metodu ile 76 fotona kadar tespit edebildiğini açıklandı. Bu hali hazırdaki süper bilgisayarlardan oldukça daha yüksek bir hız anlamına geliyor.

çin kuantum üstünlüğü

Çin’in önde gelen kuantum programlama araştırmacıları, gelecek nesil makinenin Google’dan tamamen değişik bir kurulum kullandığını deklare etti. Böylelikle bu yeni teknolojiye ilişkin birden fazla yaklaşımın mümkün olduğu da görüldü.

Haber ajansı Şinhua’ya bakılırsa araştırmacılar prototiplerinin Google’ın makinesinden 10 milyar kat daha süratli bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Çin’in teknolojik başarısı, ABD’yi, teknolojik silahlanma yarışında geride bırakabileceği mevzusunda endişelendiriyor.

abdçingoogleKuantum üstünlüğükuantum gücüsüper bilgisayarteknolojik silahlanma

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/cin-kuantum-ustunlugune-ulasti-peki-nasil