Çin’den 50 yıl sonrasında Ay harekâtı! İşte sebebi

Çin, Chang’e-5 adlı uzay gemisini Ay projesi için hazırladı. Bu uzay aracı yardımıyla Ay’ın yapısı hakkında informasyon toplanacak. 1970 yılından beri Ay’dan taş ve kaya parçaları toplanmıyor.

Daha ilkin yalnızca ABD ve Sovyetler Birliği bu şekilde bir zor görevi başarı ile tamamlamıştı. Eğer Çin başarıya ulaşmış olursa Dünya’nın uydusundan taş ve kaya parçaları toplayan üçüncü ülke olacak ve tarihe geçecek.

NASA uzay seyahati başlıyor! İşte fiyatlar

NASA uzay seyahati başlıyor! İşte fiyatlar

Yeni bir uzay görevi için SpaceX Falcon 9 roketi fırlatılmıştı. NASA, yapmış olduğu basın toplantısında uzay seyahati için fiyat sıralaması deklare etti.

Çin Ay projesi için hazır: Chang’e 5 yola çıkmak suretiyle!

Bir araştırma gemisinin üstlenmesi ihtiyaç duyulan görevleri üstüne alan Chang’e-5, gelecek günlerde yola çıkacak. “Fırtınalar Okyanusu” (Oceanus Procellarum) isminde olan bir bölgeye ayak basmayı planlayan Çin, buradan 2 kilograma yakın parça elde etmeyi planlıyor.

7 yıl ilkin Ay’a çıkan Doğu Asya temsilcisi, 1 yıl ilkin Chang’e-4 eşliğinde daha ilkin hiçbir ülkenin yapamadığı bir görevi başarı ile tamamlamıştı ve Ay’ın ayak basılmayan öteki yarısına gitmişti. Çin, 10 yıl sonrasında Mars’tan taş ve kaya parçacıkları toplamayı düşünüyor.

Çin ay projesi

Ay’ın oluşumu hakkında informasyon toplamak isteyen Çin, hem de uzayda ne kadar iyi bulunduğunu bir kez daha kontrol edecek. Çinli haber kaynaklarına nazaran Ay yörüngesine girildikten sonrasında Ay’ın yüzeyine inmek için iki tane vasıta kullanılacak.

Bu araçlar parça toplayacak ve toplanan parçalar Chang’e-5’e aktarılacak. Çin’in geçtiğimiz temmuz ayında içinde insan olmayan bir uzay aracını Mars’a yolladığını öğrenmiştik. Sovyetler Birliği, Luna 2 adlı uzay aracı ile 1959 senesinde ilk kez Ay’a inmişti ve bunu başaran ilk ülke olmuştu.

AyAy haberleriÇin haberleriÇin Halk Cumhuriyetiçinbilim haberleripopüler bilimuzayUzay haberleri

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/cin-ay-projesi-icin-ilk-dugmeye-basti-change-5-hazir