COVID-19 aşı testlerinde sona yaklaşılıyor!

Geçtiğimiz hafta COVID-19 aşısının fiyatı belli olmuştu ve gündemde birinci sıraya yükselmişti. Bugün ise Prof. Dr. Uğur Şahin’in de kurucu ortağı olduğu şirket; BioNTech COVID-19 virüsüne karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşı için Çin’de 2. aşama klinik denemelerine izin verildi.

Koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Birkaç gündür gündem mevzusu olan koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu. Gelecek senenin ilk aşılamaların yapılacağı söyleniyor. İşte fiyatlar:

BioNTech COVID-19 aşısı için 2. aşama denemelere başladı

Çin merkezli Fosun Pharma adı ile malum Shanghai Fosun Pharmaceutical ile bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji şirketi olan BioNTech’in COVID-19’a karşı geliştirilen potansiyel aşı için Çin’de 2. aşama klinik denemelerine ilişkin izin verildiği duyuruldu.

Firmalar tarafınca meydana getirilen bu ortak açıklamada, COVID-19’a karşı BNT162b2 adlı aşı kullanımı için Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nin ülkede 2. aşama klinik denemelerine onay verildiği açıklandı.

İki firmanın de, 13 Mart’ta BioNTech’in mRNA tabanlı ”BNT162b2” aşısının geliştirilmesinde, klinik testlerinin yapılmasında ve pazara sürülmesinde Çin’de ortak çalışacaklarını açıkladıkları hatırlatılan açıklamada; Çin’de şimdi söz mevzusu aşı talibi için 2. aşama klinik denemelerine başlanacağı üstünde duruldu.

Izahat, BNT162b2 adlı aşı adayının ABD, Almanya, Arjantin, Brezilya, Cenup Afrika, Türkiye ve öteki ülkelerde ise ticari olarak ruhsatlandırmadan önceki son aşama olan 3. aşama denemelerinde olduğu da söylendi.

BioNTech COVID-19

Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech ortaklarından olan Prof. Dr. Uğur Şahin, büyümeyi COVID-19 aşısına yönelik ileriye doğru atılan bir başka ehemmiyetli adım olarak niteleyerek, “Bu çabada vakit fazlaca mühim ve Çinli düzenleyicilerin desteğinden ve Çinli ortağımız Fosun Pharma ile iş birliğimizden fazlaca memnunuz.” ifadesini kullandı.

Ek olarak, geçen hafta Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve BioNTech, Kovid-19’e karşı geliştirmekte oldukları BNT162b2 adlı potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90’dan fazla tesirli bulunduğunu açıklamıştı. Ek olarak bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanoğlu üstünde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Aşı denemelerin ilk aşamasında, azca sayıdaki gönüllü daha sıhhatli denek üstünde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan tesirleri araştırılıyor. İkinci evrede, güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üstünde kontrol ediliyor. Son olarak tüm bu süreç, aylar ve hatta seneler bile sürebiliyor.

2. aşamaaşısıbaşlandıBioNTechCovid-19tecrübe etme

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/covid-19-asi-testlerinde-sona-yaklasiliyor