Dünya Sıhhat Örgütünden aşı için ”detay verin” yorumu

Koronavirüs aşısı hakkında pek fazlaca emek verme yapılıyor. Belli başlı firmalar ve üniversitelerdeki bilim adamlarının öncülüğünde devam eden süreçte yeni bir noktaya gelindi. Dünya Sıhhat Örgütü(DSÖ) koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışmalarında hata yaptıklarını duyuran sadece bunu düzeltttiklerini söyleyen AstraZeneca’dan aşı hakkında daha çok detay duymak istiyor. Koronavirüs aşısı için kafa karıştıran açıklamalar meydana getiren AstraZeneca/Oxford Üniversitesi, güvenirliklerini kaybediyor.

Türkiye’nin koronavirüs karnesi: 28 bin 351 vaka!

Türkiye’nin koronavirüs karnesi: 28 bin 351 olay!

25 Kasım toplam olay sayısı Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafınca açıklandı. Büyükşehirlerde çekince çanları çalıyor.

AstraZeneca/Oxford Üniversitesi tarafınca geliştirilen Koronavirüs aşısı için ”hata” yorumu

AstraZeneca/Oxford Üniversitesi ikilisi tarafınca geliştirilen ve milyonlarca kişinin heyecanla beklediği koronavirüs aşısı için kafa karıştıran yorumlar yapılıyor. Daha ilkin AstraZeneca, yüzde 90’a kadar etkili olduğu belirtilen aşının çalışmalarında hata yapıldığını sadece bunun düzeltildiğini söylemişti. Aşı için meydana getirilen testlerin yarısı İngiltere’de yarısı ise Brezilya’da olmak suretiyle 20 binin üstünde gönüllü ile gerçekleştiriliyor.

Koronavirus-asisi-00

Aşı testlerine katılan gönüllülere iki yüksek doz olmak suretiyle aşı uygulanmıştı. Bu şekilde verildiğinde yüzde 62’lik bir koruma elde eden aşının, daha iyi netice vermesi için bu sefer iki dozdan birinin düşük birinin yüksek doz verilmesi kararlaştırılmış ve bu şekilde verildiğinde etkililik oranının yüzde 90’a kadar çıkmış olduğu aktarılmıştı. Netice tarafında bu iki yorumun gelmesi üstüne, bilim dünyasında kafa karışıklığı yarattı.

Testlerde yanlışlıkla değişik dozların kullanıldığını açıklayan AstraZeneca/Oxford Üniversitesi, İngiltere’de 3 bine yakın gönüllüye, yanlışlıkla, olması gerekenin yarısı düzeyinde dozlar uygulandığını itiraf etti. Alınan aşı dozajında ​​mühim bir hata bulunduğunu belirten Astrazeneca tarafına karşılık ABD’li yetkililer, hatalar ve verilerin açıklanmasındaki kapalı cümleler sebebiyle Astrazeneca/Oxford Üniversitesi aşısına güvenlerinin azaldığını aktardı.

DSÖ ise bu mevzuda daha detaylı bilgilerin verilmesinin gerekliliğini vurguluyor. AstraZeneca tarafınca geliştirilen koronavirüs aşısı için çalışmaların ve süreçlerin daha saydam işlemesi isteniyor. Aşı çalışmalarında halen giriş aşamasında bulunduğunu söyleyen yetkililer, AstraZeneca tarafınca geliştirilen aşının da hemen hemen fazlaca azca kişide uygulandığını ve tesirinin kanıtlanmadığı üstünde duruyor.

AstraZenecaAstraZeneca/Oxford ÜniversitesiKoronavirüs aşısıKoronavirüs aşısı astrazenecaKoronavirüs aşısı geliştiriliyorKoronavirüs aşısı hakkında bilgileroxford üniversitesi

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/dunya-saglik-orgutu-nden-asi-icin-detay-verin-yorumu