Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi görüntüsünü yakalamayı başardı. İlk çarpıcı güneş lekesi görüntüsü olan fotoğraf, hakkaten de dikkat çekiyor. NSF’nin Inouye Güneş Teleskobu tarafınca 28 Ocak 2020’de yakalanan bir güneş lekesinin yüksek çözünürlüğünde olan fotoğrafının yayımlanması dikkate kıymet. Zira ocak ayında çekilen ve bir araya getiren görüntülerle yüksek çözünürlüğünde olan bir görüntü elde eden uzmanlar devasa güneş lekesini görünür kılıyor.

Bu da oldu: Çin yapay Güneş’i devreye aldı!

Bu da oldu: Çin suni Güneş’i devreye aldı!

Suni Güneş’in sıcaklığı 200 milyon santigrat dereceye kadar ulaşabiliyor. Çin, ülkenin en büyük füzyon reaktörü olan suni Güneş’i devreye aldı! 

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi elde etti!

Güneş lekesinin yapısını ortaya koyan şaşırtıcı derecede detaylı bir görüntü paylaşan ekip, ilerleyen süreçte bu güneş teleskobunun oldukca daha detaylı ve daha değişik ufuklara yelken açmayı elde eden görüntüler çekmeyi başaracağı söyleniyor.

Güneş lekeleri, Güneş’in manyetik alanının bilhassa kuvvetli olduğu ve Güneş’te hapsolmuş ısının bir kısmının yükselmesini önleyerek yüzeyde daha serin bir bölge oluşturduğu kısımlarda yaşam gören ”lekeler” olarak tanımlanıyor. Ek olarak belirtmekte yarar var bu lekeler çevresine gore daha soğuk olabilir sadece halen 4 bin 150 santigrat dereceye ulaşıyor olmasıyla ölümcül.

2013 senesinde inşasına başlanan teleskobun, tamamlanması durumunda son teknoloji bir gözlemevi olacağı belirtiliyor ve ölçüm için lüzumlu mekansal, zamansal ve pek oldukca detayı sunabilecek. Koronavirüs salgınından meydana gelen aksaklık sebebiyle teleskopun yapımı uzadı sadece gözlemevinin en geç 2021 senesinde bilim faaliyetlerine başlaması umut ediliyor. Teleskobun ilk görüntüsü ise güneş lekesini 36.500 x 26.500 km’lik detaylı bir görünümü yakalamak oluyor.

Dünyanın en buyuk gunes teleskobu gunes lekesi-01

Bundan önceki görüntü ise 6.214 km süresince uzanan bir bölgeyi kapsıyordu. Bu genişlik, Dünya’yı rahatça yutacak kadar büyük olsa da, Güneş’in yüzeyinin bir tek bir kısmı bulunduğunu belirtelim.

NSF’nin Ulusal Güneş Gözlemevi’ndeki görüntü ve müdür yardımcısı ve araştırmanın başındaki adlardan Thomas Rimmele, “Güneş lekesinin görüntüsü, daha ilkin ulaşılandan 2,5 kat daha yüksek bir uzamsal çözünürlüğe ulaşıyor ve güneş yüzeyinde 20 km kadar ufak manyetik yapılar gösteriyor” diyor.

Bu güneş lekesi, 11 senelik yeni güneş aktivitesi döngüsünün ilklerinden birini temsil ediyor. Yıldızımız, Aralık 2019’da minimum aktivite sergilediği nokta olan solar minimum seviyesinden daha yeni geçti. Güneş 2025’te maksimum güneş enerjisine doğru ilerledikçe aktivitenin artması umut ediliyor, bundan dolayı daha iyi bir vakit olamazdı. Daniel K. Inouye Güneş Teleskopu bilimsel kariyerine adım atmak suretiyle.

güneş lekesigüneş lekesi görüntülendigüneş teleskobu

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/dunyanin-en-buyuk-teleskobu-gunes-lekesi-goruntuledi