Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü

Bilim adamları dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi ile ilgili oldukça çarpıcı bir keşfe daha imza attı. Bazı insanlarda koronavirüsün niçin uzun süre etkilerinin görüldüğünü araştıran Yale Üniversitesi’nden araştırmalar, bu vakaların kan değerlerinde ‘oto-antikor’ seviyesinin düşmediğini tespit etti.

Koronavirüsü 24 saatte yok eden ilaç bulundu

Koronavirüsü 24 saatte yok eden ilaç bulunmuş oldu

Koronavirüs ilacı 24 saatte hastalığı yeniyor. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı bilim adamları her gün yeni…

Bağışıklık hücreleri saldırıyor

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Yale’de “Semptomu geçmeyen, iyileşmeyen uzun Covid-19 hastaları” üstünde araştırma yapılmış oldu. Hastalığı düzgüsel atlatan insanoğlu ile uzun süre korona emareleri görülen hastaların kan değerlerinin karşılaştırıldığı araştırmada oto-antikorların vücudun Covid-19’a karşı antikor geliştirmesini engellediği ve başta beyin olmak suretiyle vücudun bazı noktalarına saldırdığını belirlendi.

Yale Üniversitesi’nde görevli uzmanlar Covid-19 tespit edilen 194 hastane çalışanı ve hastanın kan değerlerini inceleyerek bu tarz şeyleri 30 sıhhat çalışanının kan değerleriyle karşılaştırdı. Hastalanmayan kişilerde oto-antikor değerlerinin daha düşük bulunduğunu tespit eden bilim adamları, “Oto-antikorlar Covid-19 hastalarının hasar görmüş organlarına saldırı ediyor. Bu da Covid-19 semptomlarını daha fena bir hale sokuyor” değerlendirmesini yapmış oldu.

Yarardan oldukça zarar veriyor

Normalde SARS-CoV-2 corona virüsü ile bulaşan Covid-19 enfeksiyonunun kısa dönemli bir hastalık olarak biliniyor ve ortalama 2 hafta sürüyor. Fakat bazı hastalarda semptomların uzun haftalar süresince geçmemesi bilim dünyasında münakaşa yaratmıştı. Araştırmayı yürüten Aaron Ring, İngiliz The Guardian’a yapmış olduğu açıklamada “Covid-19 hastaları bağışıklık sistemine karışan oto-antikorlar üretiyor ve bu oto-antikorlar da hastalara yarardan oldukça zarar veriyor. Şundan dolayı antikorlar daha uzun bir süre vücutta kalıyor ve uzun Covid olarak adlandırdığımız sürece götürüyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Oto-antikor nedir?

Oto-antikor vücudun hastalıklara karşı kendiliğinden ürettiği antikorlara denir. Eğer bu sıhhatli hücre ve dokulara yönelik bir antikor üretimi ise buna otoimmünite adı verilir. Bu şekilde anormal bir bağışıklık tepkisinden meydana gelen herhangi bir hastalık, bir “otoimmün hastalık” olarak adlandırılır . Tanınmış örnekleri içinde çölyak hastalığı gelir.

bağışıklık hücreleriCoivd-19koronavirüsoto-antikkor

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/gecmeyen-korononun-sirri-cozuldu