Geleceğin teknolojisi için garip gelişme! E-deri

Elektronik deri  ya da kısaltılmış adıyla e-deri teknolojisi, son yıllarda bilhassa tıp alanında karşımıza çıkmaya başladı. Sadece bu teknoloji hemen hemen gelişme aşamasında ve şimdiden bazı sorunlarla boğuşuyor. Sadece yeni bir araştırma elektronik derinin, geleceğin teknolojisi olması yönünde mühim imkanlar sağlayabilir.

Elektronik deri daha esnek ve dayanıklı hale geliyor

Şu an için kullanılan e-deri cihazlar için iki sorun karşımıza çıkıyor. Bu deriler ya fazla esnek olduğundan devrelerin zarar görmesine niçin oluyor, ya da daha dayanıklı devreler kullandığı için yeterince esnemiyor. Bu da elektronik derinin en azından şu an için giyilebilir teknoloji cihazlarında kullanılmasının önünde yer edinen en büyük engel.

Çin’den 50 yıl sonra Ay harekâtı! İşte nedeni

Çin’den 50 yıl sonrasında Ay harekâtı! İşte sebebi

Çin, Chang’e-5 ile Ay projesi için yola çıkmaya hazırlanıyor. Doğu Asya temsilcisi ABD Birleşik Devletleri’nden geri kalmak istemiyor.

Sadece Kral Abdullah Üniversitesi’nden Yichen Cai ve ekibi yeni bir elektronik deri geliştirmiş görünüyor. Bu yeni aygıt, kuvvetli ve esnek yapıda silika nanopartiküler ile güçlendirilmiş bir hidrojel katmanla karşımıza çıkıyor. Cildin idrak etme katmanı için ise Titanyum karbür MXene kullanılmış ve bu fazlaca daha dayanıklı bir e-deri yapısının karşımıza çıkmasını sağlıyor.

geleceğin teknolojisi, e-deri, giyilebilir teknoloji

Hidrojel yapısı itibariyle yüzde 70 sudan oluştuğu için insan derisiyle de daha uyumlu hale geliyor. Bu yeni esnek yapı, meydana getirilen deneylerde 28 katına kadar genişledikten sonrasında bile bozulmadan yapısını koruyabiliyor.

Denemelerde , 5 bin deformasyondan sonrasında bile iyi çalışmaya devam eden bu yeni bulgu, her tecrübe etme sonrası ortalama çeyrek saniyede eski haline geri döndü.

Prototip e-deri, nesneleri 20 santimetre uzaklıktan algılayabilme, uyaranlara saniyenin onda birinden daha kısa sürede cevap verebilme ve tazyik sensörü olarak kullanıldığında, üstüne yazılan el yazısını ayırt edebilme benzer biçimde garip özelliklere haiz.

Giyilebilir teknoloji açısından yeni imkanlar tanıyan elektronik deri, bu yeni araştırma ile beraber dayanıklılık sorunlarını de aşmış görünüyor. Peki sizce geleceğin teknolojisi olarak görülen e-deri tabanlı cihazlar,  akılı saatin yerini alabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

e-derie-deri araştırmalarıe-deri tabanlı cihazlare-deri tabanlı giyilebilir teknolojielektronik derigeleceğin teknolojisigiyilebilir teknolojipopüler bilim

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/gelecegin-teknolojisi-elektronik-deri-arastirmasi