Giysilerimiz güneş paneli olabilir!

İsviçre Araç-gereç Bilimi Laboratuvarı’nda bilim adamları giysileri güneş paneline dönüştürdüler. Bunu projeyi yapmak için kumaşa hususi bir ışıldayan araç-gereç eklediler. Giysilerimiz güneş paneli olabilir!

Yapay zeka yılın dijital gazetecisi oldu!

Suni zeka senenin dijital gazetecisi oldu!

Suni zeka AI tabanlı bir algoritma, ilk kez bir gazetecilik ödülü kazanmıştır. Kanada merkezli iki gösterim için haberler yayınlıyor ve metinler yazıyor.

Teknolojik aletlerimizi kendi giysilerimizden şarj etmemiz mümkün olacak

Araştırmacılar, teknolojik aletlerin sayısı arttıkça elektrik talebinin de arttığını deklare etti. Dahası ise, bir çok insan hareket halindedir. Bundan dolayı akıllı telefonlarını, tabletlerini ve dizüstü bilgisayarlarını şarj etmek için devamlı olarak güç kaynaklarına bağımlıdırlar. Bu yüzden insanların giysilerinden elektriğin çekilebileceği bir çözüm sundular. Tekstil elyaflarına, ceketlere, tişörtlere uygulanan yeni bir polimer kullanılarak mobil bir enerji kaynağına dönüştürülebilir.

Işıldayan malzemeler, dağılan ortam ışığını yakalar ve enerjisini gerçek güneş piline aktarır, bu da ışığı elektrik enerjisine dönüştürür. Bununla beraber, yalnız sert bileşenler şeklinde olabilirler ve esnek olmadıkları, hava ve su buharının geçmesine izin vermedikleri için tekstil endüstrisinde kullanıma uygun değildirler. Disiplinler arası bir araştırma ekibi, bu ışıldayan malzemelerin birkaçını esneklik ve nefes alabilirlik elde eden bir polimerde birleştirebildi. Polimerin hususi özellikleri, hava ve su buharı geçirgenliğinin yanı sıra esneklik, stabilite ve hususi kimyasal özelliklere dayanmaktadır.

“Bu hususi polimeri seçmemizin sebebi, nano ölçekte iki karışmayan parlak materyali birleştirebilmemiz ve bunların birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayabilmemizdir. Doğal ki, bu malzemelerin entegre edilebileceği başka polimerler de var sadece bu onların bir araya gelmesine yol açacak ve bu yüzden enerji üretimi olanaksız olacak, ”diyerek bilim adamları son cümlelerini tamamladılar.

Yeni güneş kollektörleri, kumaş kırılgan hale gelmeden ve çatlamaya yada ter şeklinde su buharı birikmesine yatkın hale gelmeden tekstil elyaflarına uygulanabiliyor. İnsan vücuduna kalıcı olarak takılabilecek şekilde adapte edilebilen güneş kollektörleri, bilhassa taşınabilir cihazlar için artan enerji talebine büyük bir avantaj sağlıyor.

bilimbilim adamlarıdonüştürmegiyimpilpopüler bilimyenilik

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/kiyafetlerimiz-gunes-paneli-olabilir