Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti

“Dünya dışı varlıklar var mı?” sorusu uzun süredir insanlığın gündeminde. Hemen hemen buna dair kanıtlar olmasa da ileri teknoloji uzay teleskopları yeni bir keşfe ışık tutabilir. Bu kapsamda gökbilimciler, Güneşe en yakın yıldız sistemi olan Proxima Centauri tarafınca gelen yeni bir sinyal keşfettiler. Bu sinyalin, 1977 yılından bu yana keşfedilen en ciddi sinyal olduğu açıklandı.

SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı

SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı

SpaceX, esrarengiz vazife NROL-108 fırlatışını sonunda başardı. Daha ilkin 2 kez erteleme sonucu alınan gizemli uydu başarı göstermiş şekilde gönderildi.

Proxima Centauri tarafınca gelen yeni bir sinyal ortaya çıkarıldı

2019 yılının Nisan ve Mayıs aylarında, Avustralya’daki Parkes teleskopu tarafınca 30 saatlik gözlemler esnasında dar radyo dalgaları huzmesi tespit edilmiş olduğu anlaşıldı. Bu dalgaların analizi esnasında hemen hemen yer tabanlı bir ekipman (radyo teleskopu şeklinde) yada uydu tespit edilmedi.

The Guardian’ın haberine gore Güneşten 4.24 ışık yılı uzaklıktaki Proxima Centauri‘den gelen sinyal için emekler devam ederken, ekipte bulunan bir çalışan bu sinyalin 1977’de keşfedilen ilk sinyalden sonrasında en ciddi sinyal bulunduğunu belirtti. İlk sinyal, 1977’de Ohio’daki Big Ear Radio Observatory tarafınca meydana getirilen bir arama esnasında alınan kısa ömürlü ve dar bantlı bir radyo sinyaliydi.

Proxima Centauri tarafınca gelen sinyal, bu sistemin Güneş’e en yakın yıldız sistemi olmasından dolayı ehemmiyet taşıyor. Çıplak gözle görülemeyecek kadar zayıf olsa da Proxima Centauri, gökbilimciler tarafınca yoğun incelemeye alındı. Yıldızın yörüngesinde minimum iki gezegenin olduğu biliniyor. Bunlardan birisi gaz devi, diğeri ise Dünya’dan ortalama yüzde 17 daha büyük bir gezegen. Proxima b olarak adlandırılan bu gezegenin sıcaklığı, su için uygun olduğundan yaşanabilir bölge kategorisinde içeriyor.

Sadece bu, Proxima b’de su olduğu anlamına gelmiyor. 2017’de NASA‘daki bilim adamları, Proxima b’nin Dünya benzeri bir atmosfere haiz olması durumunda ana yıldızı tarafınca özgür bırakılan yoğun ışınım ve güneş patlamalarıyla kolayca yok edilebileceğini gösterdi.

Dünya dışı sinyalGökbilimcilergüneşe en yakın yıldız sistemiProxima Centauri

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/proxima-centauri-tarafindan-gelen-yeni-bir-sinyal-kesfedildi