Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim sıralaması e-Nabız’da!

Bilhassa salgından sonrasında pek fazlaca şahıs grip aşısında ümit buluyor. Haliyle yoğun öğrenci karşılık, yetkililer grip aşısınının yapılacağı öncelikli insanların listesini e-Nabız sistemine ekledi. Peki, grip aşısı kimlere yapılabilecek?

Koronavirüsü salgını ortaya çıktığından beri insanoğlu pek fazlaca yönteme başvuruyor. Gerek toplumsal mesafe kurallarına uyan kişiler, gerekse, maske ve eldiven şeklinde koruyucu ekipmanlarla dışarı çıkıyor. Bunların yanında el temizliği de oldukça mühim sadece kış mevsimine doğru girerken pek fazlaca şahıs grip aşısı için beklemedeydi.

Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar!

Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar!

Hacettepe Üniversite’nde uygulanmaya başlanan corona virüs aşısının ilk neticeleri paylaşıldı. İşte 20 kişide elde edilmiş ilk sonuçlar!

Grip aşısı kimlere yapılabilecek: Sıralama e-Nabız sistemine yüklendi!

Normalde grip aşısı olmak isteyen kişiler eczaneye isimlerini yazdırıyor ve bu şekilde listeye giriyordu sadece bu yıl bu sistem değişti. Artık grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek.

e-Nabız sistemine girildiğinde ana sayfada bir bildirim bulunuyor. Bu bildirime gore eğer öncelikli değilseniz karşınızda İnfluenza(Mevsimsel Grip) Bilgilendirme adlı bir bildirim oluyor, orada ise : ”İnfluenza açısından 1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride tekrardan değerlendirilecektir.” deniyor.

Grip-asisi-kimlere-yapilabilecek-00

Öncelikli risk grubunun ise neye gore belirlendiği bilinmiyor zira kronik hastalığı olan kişilerde de, ”1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz” mesajı çıkabiliyor. Renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü, denilse de kronik rahatsızlığı olan kişilerde de yukarıdaki bildirim çıkabiliyor. Öte taraftan ilk grip aşıları ise bugün depolara indi.

Milliyet gazetesinden Aykut Yılmaz’ın haberinde yer verdiği söz mevzusu Charlson Risk Skoru, taslak algoritmaya gore kişiler: “Yüksek, orta ve fazlaca düşük riskli” olarak aile hekimleri tarafınca puanlandırılacak. Risk skorunda yer edinen hastalıklardan hiçbirine girmeyen kişilere “0” puan verilerek “risksiz” statüsü kazandırılıyorken; 1-2 puan verilen kişiler ise “fazlaca düşük riskli” kabul edilecek. Bu kişilere grip aşısı yapılmayacak.

Grip-asisi-kimlere-yapilabilecek-00

3-4 puana haiz olan kişiler ise “orta riskli” kabul edilecek sadece bu kişiler aşı için ikinci fazı beklemek zorunda duracak. Skor tablosuna gore 5 ve üstünde puanı olanlar ise “yüksek riskli” kabul edilecek. Bu kişiler aile hekiminin skoru belirlemesinin arkasından reçeteyle eczaneden ilacını alacak arkasından yeniden aile hekimine giderek aşısını yaptırabilecek.

Grip aşısının kimlere yapılabileceği sorusunun yanıtını ise e-Nabız sistemine giriş yaptığınızda ana sayfadaki bilgilendirme kutucuğu vermiş oluyor. Zira önceki yıllardaki şeklinde isteyen grip aşısını gidip yaptıramayacak.

Girip aşısının fiyatı değişmeyerek 72,64 TL olarak kaldı.

aşı yapılacak kişilerCharlson Risk Skorugrip aşısıGrip aşısı kaç paraGrip aşısı kimlere yapılacakGrip aşısı ne kadar ödenmesi lazımGrip aşısı yaptırmakgrip aşısının yapılacağı kişiler

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/grip-asisi-kimlere-yapilabilecek-isim-listesi-e-nabiz-da