Hubble’dan 30. yıl hediyesi: Çarpıcı kareler!

NASA, 30. yılını kutlayan ve yakın bir dönemde emekliye ayırmayı organize ettiği Hubble Uzay Teleskobu tarafınca çekilmiş yeni fotoğrafları paylaştı. Görüntüler, Hubble doğum günü olan Nisan ayına yetişmese de, teleskop Caldwell kataloğu adında olan hususi bir seri ile karşımıza çıktı.

30. doğum günü ve yeni Hubble fotoğrafları

Uzaya fırlatıldığı 7 Nisan 1990 yılından beri bilim adamlarına, Astrofizikçilere ve insanlığın önüne yeni ufuklar açan Hubble, ömrünün sonlarına yaklaşıyor. Oldukça yakında yerini James Webb Uzay Teleskobu’na bırakacak olan teleskop, halen insanlığı şaşırtmaya devam ediyor.

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

SpaceX’in Falcon 9 Blok 5 roketi tile fırlatılacak Türksat 5A uydumuz için geri sayım başlarken, fıırlatma bilgileri da belli oldu.

NASA, daha ilkin bilim adamlarına sunulan sadece halka açık olarak yayınlanmayan 30 yeni Hubble uzay teleskobu fotoğrafı ile karşımıza çıktı. Bu fotoğraflar, 1980’lerde amatör Astrofizikçi Sir Patrick Moore tarafınca kategorize edilmiş olan Caldwell kataloğu tarafınca tanımlanmış 87 uzay cismini içeriyor.

hubble fotoğrafları, hubble uzay teleskobu, caldwell kataloğu, hubble doğum günü

Bu geniş kapsamlı katalog ise 46 yıldız kümesi, 35 galaksi ve 28 bulutsuyu içeren toplam 109 nesneden oluşuyor. Hubble Uzay Teleskobu uzun vazife süresi süresince tüm Caldwell kataloğunu fotoğraflayamadı. Buna rağmen fotoğraflanan bu 87 gök cisminin fotoğraflarından 30 tanesi ilk kez paylaşılıyor.

NASA sitesinde uzun bir izahat ile beraber paylaşılan Hubble Uzay Teleskobu fotoğrafları, Flickr üstünde yüksek çözünürlüğünde olan olarak da yayınlanmış durumda. NASA sitesinden de bu göze çarpan fotoğrafların tamamına göz atabilirsiniz.

Hubble, 1990 yılının teknik imkanlarıyla bile uzay hakkında mühim bilgilere erişmemizi sağlamış oldu. Yüksek çözünürlüğünde olan ve fazlaca daha uzak galaksileri fotoğraflayacak James Webb‘in  ise, uzay hakkında bildiklerimizi tamamen değiştirmesi planlanıyor. Hubble 30. doğum günü fotoğrafları sizce iyi mi olmuş? Yorumlarınızı bekliyoruz.

caldwell fotoğraflarıHubblehubble fotoğraflarıHubble Uzay Teleskobuuzay

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/nasa-yeni-hubble-fotograflari-paylasti