İşte dünyanın ilk otonom tekne filosu: Roboat projesi

Suni zeka hayatımızın her alanına tesir etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda MIT tarafınca başlatılan Roboat projesi, ilk otonom tekne filosu olma yolunda hızla aşama kaydediyor.

Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı!

Ay’da su bulunmuş oldu: NASA tarafınca açıklandı!

Jim Bridenstine, kişisel Twitter hesabından yapmış olduğu bir paylaşımla Ay’da su bulunmuş oldu duyurusunu yapmış oldu. Uzun süredir aranan kanıt yeni bulunmuş oldu!

Dünyanın ilk otonom tekne filosu! İşte MIT Roboat projesi

2016 senesinde başlanan otonom tekne projesi 2018 senesinde büyük oranda tamamlanmıştı. Üretilen teknelerin daha akıllı ve çevik olmasını elde eden ekip, Roboat projesine kalmış olduğu yerden devam ediyor.

MIT Roboat projesi ilk otonom tekne filosu özelliğini taşıyor

Suda kendi başına dolaşabilen, yük ve insan taşımada kullanılabilen ve gerektiğinde geçici köprüler oluşturacak şekilde biri birine bağlanabilen otonom tekneler birçok alanda kullanılabiliyor.

Roboat II olarak adlandırılan yeni versiyon 2 metre boyu ile planlanan boyutların yarısına haiz. Boyutları yardımıyla insan taşıma özelliği tek bir otonom tekne üstünden gerçekleştirilebiliyor.

Yeni model Eşzamanlı Yerelleştirme ve Haritalama (SLAM) algoritması yardımıyla direkt rota oluşturabiliyor. Amsterdam kanallarında kontrol edilen aygıt yalnızca 17 santimetre hata payıyla görevi tamamladı.

Çalışmanın koordinatörü Wei Wang, ” Geliştirdiğimiz otonom sistem ileride öteki su taşıtlarında da kullanılabilecek. Doğru haritalama, sağlam denetim ve insan taşımaya uygun özelliklere haiz bir sistem geliştirilmesi planladığımız 4 metre boyutundaki Roboat modeli için mühim bir adım. ” ifadelerini kullandı.

Geliştirilen sistemde tekneler tek başına hareket etme özelliğine haiz değil. Öteki tekneler belirlenen liderle herhangi bir iletişimde olmadan otonom olarak takip etme özelliğine haiz. Planlanan 5 senelik sürenin sonlarına gelen projede kısa sürede 4 metrelik hedeflenen versiyonun da bitirilmesi umut ediliyor.

[wpcc-iframe style=”margin:0px;height:381px!important” class=”embed-youtube” title=”Roboat: An Autonomous Robotic Boat” width=”500″ height=”281″ src=”https://www.youtube.com/embed/OYmVwvP_pD0?feature=oembed” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen]
ilk otonom tekne filosuMIT RoboatMIT Roboat IIMIT Roboat projesiotonom tekne filosuRoboat II

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/iste-dunyanin-ilk-otonom-tekne-filosu-mit-roboat-projesi