Jüpiter ve Satürn kavuşumu Google Doodle oldu

Hususi günleri doodle olarak kullananların karşısına getirmeyi alışkanlık haline gelen Google, Jüpiter ve Satürn kavuşumunu unutmadı. Bu gece 800 yıl sonrasında yeni bir görsel şölen gerçekleşecek.

SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı

SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı

SpaceX, esrarengiz vazife NROL-108 fırlatışını sonunda başardı. Daha ilkin 2 kez erteleme sonucu alınan gizemli uydu başarıya ulaşmış şekilde gönderildi.

Jüpiter ve Satürn kavuşumu Google Doodle oldu

21 Aralık gecesi Jüpiter ve Satürn‘ün birbirlerine oldukça yakın bir konuma gelecek. Bu mühim günü atlamayan Google, kullanıcılarına hususi bir doodle hazırladı. Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÖKMER) Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, 21 Aralık 2020 Pazartesi gecesi Jüpiter ve Satürn’ün birbirlerine oldukça yakın bir konuma gelmiş olarak gökyüzünde bir görsel şölen sunacağını söylemiş oldu.

jüpiter satürn doodle

Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, 21 Aralık gecesi Jüpiter ile Satürn’ün birbirlerine oldukça yakın bir konumda olacağını belirterek, “Bu iki gezegen birbirine son olarak1226‘da bu kadar yaklaştı. Bu görsel şöleni kaçırmayın” dedi.

Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni olan Jüpiter ve Satürn’ün, tam da Kış Gündönümü zamanı olan 21 Aralık 2020 gecesinde birbirlerine oldukça yakın bir konuma geleceklerini ve birbirlerinden bir tek0,1 aşama uzaklıkta bulunacağını ifade eden Prof. Dr. Gölbaşı, “Bu yakınlaşmalar hep eşit olmazlar. Buna benzer bir yakınlaşma 1623 senesinde gerçekleşmişti. İki gezegenin birbirlerine en yakın kavuşumu ise, 800 yıl kadar ilkin, 1226 senesinde gerçekleşti. Bundan sonraki ilk kavuşum 15 Mart 2080 tarihinde gerçekleşecek” diye konuştu.

google doodlejüpiter ve satürn doodlejüpiter ve satürn kavuşumu

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/jupiter-ve-saturn-google-doodle-oldu