Koronavirüs hastaları için elektronik bilezik süreci başladı!

Koronavirüs önlemleri kapsamında yeni sisteme geçileceği duyurulmuştu. Bu sistem ile beraber artık COVID-19 teşhisi konmuş ve evde tedavi gören hastaların takip edeni daha kolay hale gelecek. İlk pilot uygulamanın yapılması için Kırıkkale seçildi ve buradaki koronavirüs hastalarına elektronik bilezik takıldı.

Koronavirüs ile mücadelede yeni dönem duyuruldu!

Koronavirüs ile mücadelede yeni dönem duyuruldu!

Sıhhat Bakanlığı yetkilileri koronavirüs pandemisi elektronik bilezik ile denetim altına alınacağını deklare etti.

Koronavirüs hastalarına elektronik bilezik uygulamasına geçildi

Geçen hafta düzenlenen HIMSS Eurasia 2020 Sıhhat ve Bilişim Teknolojileri Konferansı’nda ortaya çıkan bu kararın peşinden ilk uygulamalara başlandı. Bu yeni dönemde, Yaşam Eve Sığar (HES) Uygulaması’na elektronik bilezik özelliği getiriliyor ve bu şekilde seyretme yapılabiliyor. Ek olarak uygulama üstünden yalıtım kontrolü için ses ve yüz tanıma sistemleri şeklinde özellikler de geliyor. Elektronik bilezik vasıtasıyla yalnızca seyretme değil hem de ateş ölçümü de yapılacak.

Koronavirüs hastalarının ilk elektronik bilezik deneyimi de başladı. İlk uygulama pilot il Kırıkkale’de başladı. Bileziği çıkartan kişilere ise 3 bin 150 lira cezai işlem uygulanacak. Tedavi ve takip süreci evlerinde devam eden COVID-19 pozitif hastaları ve temaslılarına İl Sıhhat Müdürlüğü filyasyon ekibi ya da Valilik denetim ekibi tarafınca elektronik bilezik takılacak.

koronavirüs hastalarına elektronik bileklik

Koronavirüse yakalanmış vatandaşların ve temaslılarının yalıtım süreci bitene kadar bu bilekliklerini çıkarmamaları için de caydırıcı bir yaptırım da uygulanıyor. Meydana getirilen denetimlerde bilekliğini çıkarmış olan vatandaşların yalıtım kurallarını ihlal ettikleri için 3 bin 150 lira para cezası uygulanacağı aktarılıyor.

Eğer bilezik bir halde kopar ya da zarar görürse kişilerin cezai yaptırım ile karşılaşmaması için bu durumu direkt filyasyon ekibine bildirmesi gerekiyor. Eğer kullanıcı bileziği çalışamaz hale getirilmişse TCK’nin 152. maddesi gereğince kamu malına zarar vermekten işlem yapılacak.

corona virüscoronavirüsCovid-19COVID-19 pozitif hastalarıkorona virüskoronavirüskoronavirüs hastalarına elektronik bilezik

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/koronavirus-hastalari-icin-elektronik-bileklik-donemi-basladi