Koronavirüsünü ağır atlatanlarda yan tesir: IQ düşüyor!

Koronavirüs tehlikesi hâlâ geçmemişken, virüse yakalanıp hastalığı ağır bir halde geçiren kişilerde yeni bir yan tesir görülüyor. İngiltere’de meydana getirilen bir araştırmanın sonuçlarına nazaran, koronavirüse yakalanan kişilerin beyinlerinin de hasar almış olduğu ve bu sebeple de 10 yıl yaşlandığı ve IQ seviyelerinin düşmüş olduğu belirtiliyor. Koronavirüsünün yeni yan tesiri: IQ düşürüyor!

Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi!

Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi!

Bakanlık tarafınca yeni koronavirüs genelgesi yayımlandı. Bu kapsamda 81 ilde meydana getirilen denetimler ekim ayının sonuna kadar artırılacak.

Koronavirüsünün yeni yan tesiri: IQ düşürüyor

Koronavirüs salgını milyonları etkisine almışken, hastalığı yenen kişiler için ortaya atılan yeni araştırma neticeleri şaşırtıyor. Daily Mirror’da yer edinen habere nazaran, Imperial College London, Cambridge Üniversitesi, King’s College London ve Chicago Üniversitesi şeklinde saygı duyulan kuruluşların ortaklaşa çalmış olduğu bu yene araştırma yeni tip virüsün insan beyninde bıraktığı hasar üzerineydi.

Hastalığı ağır geçirenler ve solunum ünitelerine bağlanan kişilerde, hastalığı atlatsalar bile akciğer ve solunum yollarında hasar bıraktığı ortaya çıkmıştı. Yeni araştırmalara göreyse bu virüs beyinde de mühim hasarlar bırakıyor.

Koronavirüsünün yeni yan etkisi, Koronavirüsü IQ düşürüyor

Araştırmanın başındaki adlardan olan, Imperial College London’dan Dr. Adam Hampshire, virüsü yenen bazı hastaların beyinlerinin 10 yıl yaşlandığı ve bazılarının IQ seviyelerinin düştüğünün gözlemlendiğini söylemiş oldu. Peki, bu sonuca iyi mi ulaşıldı? Araştırmacılar koronavirüsü atlayan ortalama 85 bin kişiye zeka testi uyguladı. Bu hastaların virüsü ağır atlatanlarda IQ testi sonuçlarında 8,5 puanlık bir düşüş gözlemlendi.

[wpcc-script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″]
corona virüsücoronavirüskorona virüsükoronavirüsKoronavirüsü IQ düşürüyorKoronavirüsünün yeni yan tesirisalgın

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/koronavirusu-agir-atlatanlarda-yeni-sorun-iq-dusuyor