Leonardo da Vinci dehası uçan makineler

Leonardo da Vinci, Rönesans adamı tanımının vücut bulmuş haliydi. Ressamlığıyla ün salmış olsa da, da Vinci hem de parlak bir bilim insanı ve mühendisti. Son Akşam Yemeği ve Mona Lisa şeklinde meşhur tablolarının ötesinde, da Vinci’nin günlükleri onun anotimiden astronomiye, paleontolojiden felsefeye birçok değişik alanda yapmış olduğu emekleri ve gözlemleri gün yüzüne çıkarıyor.

Asus Zenfone 7 tasarımı ile karşımızda!

Asus Zenfone 7 tasarımı ile karşımızda!

ROG Phone 3’ten sonrasında Asus’tan yeni bir amiral gemisi daha geliyor. Asus Zenfone 7 tasarımı ile karşımızda! İşte cihazın bilgileri

Da Vinci hususi tasarımı uçan makineler

Gök Vidası,  Leonardo di ser Piero da Vinci’nin 1489 senesinde not defterine karalamalar yaparken göklerde uçabilecek sarmal yapıda bir düzeneği hayal etmesi ile ortaya çıktı (How it works dergisinde belirtildiğine nazaran) . Muhtemelen dört kişinin döndürdüğü kolların güç sağlayacağı hava vidası, merkezi bir şaftın çevresinde dönerek havalanacaktı. Da Vinci havanın sıkıştırılabileceğine inanıyordu. Iyi mi ki bir vida dönerek zemine saplanırsa, onun yapmış olduğu makine de yukarısındaki havaya “saplanarak” yerden havalanacaktı.

Ne var ki bu makinenin çalışmasını olanaklı kılacak kadar sağlam ve hafifçe malzemeler o devirde mevcut değildi. Dahası, bu aracın aslına bakarsan uzun süre uçması olanaksızdı bu sebeple yerden havalandı mı, üzerine baskı uygulayabileceği ve dönmeyi sürdürmesini sağlayabileceği destek yapısından yoksun kalacaktı. Da Vinci’nin yenilikçi gök vidası yerden asla havalanmamış olabilir fakat dönen bir sarmal yardımıyla uçma potansiyelini irdeleyen ilk tasarım onunkiydi.

Ornithopter, göklerde süzülen kuşlardan esinlenen da Vinci’nin mekanik kanatlar içinde yenilikçi tasarımlar çizmesi ile ortaya çıktı. Da Vinci uçan kuşları ve öteki hayvanları gözlemliyordu ve insanların da aynısını yapmasını sağlayacak bir düzenek geliştirmeye kafayı takmıştı. Bu fikirlerden biri mekanik kanatlarını çırparak uçan bir ornithopterdi. Da Vinci, uçan makineler hakkında 35.000 sözcükten fazla yazmış, 500‘den fazla da taslak yapmıştı. Kuşların uçabilmek için hem kaldırma kuvvetinden hem de itkiden faydalandığını, kendilerini kuyrukları ve kanatları yardımıyla dengelediklerini anlamıştı. Hatta yerçekimi fikrini ima etmiş ve uçan makinelerin olabildiğince hafifçe olması icap ettiğini söylemişti.

Çizdiği taslaklar onun aerodinamikten anladığını, hava akışının iyi mi azaltılabileceğini ve uçan araçların sürtünmeye yol açtığını bildiğini gösteriyor. Tek dezavantaj, kendi başına uçmak için tasarlanmamış olması ve insan vücudunun bu şekilde bir sistemi çalıştıracak kadar kuvvetli olmamasıydı.

 

 

Da Vinci’nin DehasıGök VidasıLeonardo da VinciornithopterUçan Makineler

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/da-vinci-dehasi