Mars yolculuğu kısalacak: Yeni nükleer roket motoru

Kimyasal roket motorlarının kuramsal sınıra ulaşmalarından dolayı firmalar yeni nesil roket motorları üstüne emekler yapıyordu. Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech), yeni geliştirmiş olduğu nükleer roket motoru konseptini NASA’ya teslim etti.

Mars Horizon’ın çıkış tarihi belli oldu

Mars Horizon’ın çıkış zamanı belli oldu

Uzay yarışı simülatörü Mars Horizon için çıkış zamanı belli oldu. Oyun, 17 Kasım tarihinde resmi olarak çıkışını gerçekleştirecek.

Yeni nükleer roket motoru vazife sürelerini kısaltacak

Nuclear Thermal Propulsion (NTP) motoru olarak tabir edilen motor türleri hem kimyasal roket motorlarından hem de elektrikli roket motorlarından daha verimli olmasıyla dikkat çekiyor. Sadece güvenilirlik mevzusunda mesele yaşandığı için NTP motorları ile ilgili hemen hemen somut bir adım atılmamıştı.

Yeni nesil nükleer roket motoru geliştirildi

USNC-Tech mühendisleri tarafınca geliştirilen ve öteki NTP motorlara bakılırsa daha güvenli olduğu iddia edilen ürün, kimyasal roket motorlarının ortalama iki katı itme kuvveti sağlayabiliyor.

Baş mühendis Dr. Michael Eades, ” Motor reaktörüne güç sağlamak için Tam Seramik Mikro-kapsüllenmiş (FCM) yakıt kullandık. Bu yakıtı elde etmek için yüzde 5 ila 20 içinde zenginleştirilmiş Yüksek Tahlilli Düşük Zenginleştirilmiş Uranyum (HALEU) kullandık. Yakıt sonrasında zirkonyum karbür (ZrC) ile kaplanmış partiküller halinde muhafaza ediliyor. ” ifadelerini kullandı.

CEO Dr. Paolo Venneri, ” USNC-Tech tarafınca hazırlanan tasarım karasal ve uzay reaktörü teknolojilerinin harmanlanmasıyla oluştu. Bu sayede altyapı sistemlerini daha süratli bir halde geliştirebiliyoruz.” dedi.

Yeni konseptin Mars’a mürettebatlı bir halde 3 ay şeklinde kısa bir sürede erişmesi uzay görevlerinin sürelerini büyük seviyede azaltacak.

nükleer roket motoruUSNC-TechUSNC-Tech motor tasarımıUSNC-Tech nükleer roket motoru

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/mars-yolculugu-kisalacak-yeni-nukleer-roket-motoru