MIT’den suni zeka destekli öksürükten korona tespiti

Suni zeka destekli sistemlerin gelişmesiyle beraber birçok alanda olduğu benzer biçimde sıhhat sektöründe de etken olarak kullanılmaya başlandı. MIT tarafınca geliştirilen suni zeka desteki uygulama öksürükten korona tespiti yapabiliyor.

Koronavirüsünü ağır atlatanlarda yan etki: IQ düşüyor!

Koronavirüsünü ağır atlatanlarda yan tesir: IQ düşüyor!

Koronavirüsünün yeni yan tesiri ortaya çıktı. Yeni meydana getirilen çalışmalarda, hastalığı ağır geçiren kişilerde koronavirüsü IQ düşürüyor.

MIT suni zeka ile öksürükten korona tespiti yapmayı başardı

Kısa sürede IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology’de gösterilen makalede gönüllü kişiler tarafınca elde edilmiş öksürük ses kayıtları yardımıyla bir model oluşturulduğu belirtiliyor.

MIT yapay zeka destekli öksürükten korona tespiti

Eğitilen modele binlerce öksürük örneğinin yanı sıra kelime söylenişi da dahil edildi. Asemptomatik korona hastalarının da dahil olduğu çalışmada yüzde 98.5 oranında başarı sağlandı.

Çalışmalarını sürdüren ekip eğitilen modeli bir uygulamaya dahil etmek istiyor. Auto-ID Laboratuvarı’nda vazife meydana getiren bilim insanı Brian Subirana, ” Tespit için geliştirilen bu model yardımıyla mesela bir yapınak yada restorana girerken kullanılırsa korona yayılımı mevzusunda önleyici olacaktır. ” ifadelerini kullandı.

Pandemi başlangıcından ilkin araştırma grupları zatürre ve astım tespiti için öksürük örnekleri üstünden emek verme yürütüyordu. İlk olarak ResNet50 olarak malum genel bir makine öğrenme algoritması ile değişik derecelerde vokal kord gücü ile ilişkili sesleri ayırt etmek için ağ eğitildi.

1000 saatten fazla ses kaydı ile eğitilen ağdan sonrasında iki değişik model eğitimi daha yapılmış oldu. Bu modelleri birleştirerek kas bozulmasını tespit algoritması ekleyen MIT ekibi başarı göstermiş sonuca ulaştı.

öksürükten korona tespitikorona tespitiMIT korona tespiti

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/mit-den-yapay-zeka-destekli-oksurukten-korona-tespiti