NASA radyasyona karşı koruyucu bir yelek kontrol ediyor

Astronotlar için uzayda karşılaşılabilecek pek fazlaca problem var. Günlük ihtiyaçların giderilmesi bile uzayda problem haline gelirken, ışınım tehlikesi şeklinde sağlığı ciddi derecede tehdit eden unsurlar da astronotların işini bir fazlaca zorlaştırıyor. Bir astronotun gidiş ve geliş dahil uzayda geçirebileceği süre averaj olarak 6 ile 9 ay içinde değişiyor. Sadece NASA, bu süreyi uzatmak için radyasyona karşı yeni bir koruyucu yelek geliştirmenin ardında.

Dünya’da bulunan manyetosfer tabakası ise bizleri uzayda bulunan bu tehlikeli radyasyondan korumaya destek oluyor.

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi!

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi!

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi dikkat çekiyor.  Yakın süre ilkin bir ihale başlatan NASA, Ay’da materyal toplama görevini hususi şirketlere açtı.

NASA astronotlar için radyasyona karşı koruyucu yelek geliştiriyor

İsrail şirketi StemRad tarafınca Lockheed Martin için tasarlanan AstroRad yeleği, müdahale ekiplerini radyasyondan korumak için üretildi. NASA ise astronotlarını korumak için yeleği kontrol etmek istedi. Kontrol için geçtiğimiz yıl Internasyonal Uzay İstasyonu’na bir numune gönderildi.

NASA radyasyon yeleği

Yelek üreticisi StemRad’ın kurucu ortağı ve CEO’su Oren Milstein, “Astronotların geliştirdiğimiz yeleği mümkün olduğunca uzun süre acı yada hastalık hissetmeden takıp takamayacağını görmeye çalışıyoruz. Birkaç astronot, 8 saatten fazla olmamak kaydıyla uyurken yeleği giyecek” dedi.

Düzgüsel şartlarda NASA, koruyucu yelek yerine astronotlara ışınım kalkanı giydiriyordu. Bu kalkan ağır ve kalınca olduğundan giyimi epey zorlaştırıyor. Sadece, yeni geliştirilen yelek esnek polietilenden üretiliyor ve bedene gore hususi olarak tasarlanabiliyor. Leğen kemiğinden boyuna kadar vücudu kaplayan yelek, birincil organları daha etkili bir halde koruyor.

NASA, yeni yelek ile astronotları güvenli bir halde daha uzun süre uzayda tutmak istiyor.

nasaışınım yeleğiradyasyona karşı koruyucu yelekspacex

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/nasa-radyasyona-karsi-koruyucu-bir-yelek-test-ediyor