NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi!

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi!  Yakın vakit ilkin bir ihale açan NASA, Ay’da materyal toplama görevini hususi şirketlere verdi. Ay’ın tabiri caizse etinden sütündün yararlanmak amacıyla kurulan Kolorado merkezli şirket Lunar Outpost, 1 dolarlık teklifle ihaleyi kazanan şirketlerden biri oldu.

NASA uzay seyahati başlıyor! İşte fiyatlar

NASA uzay seyahati başlıyor! İşte fiyatlar

Yeni bir uzay görevi için SpaceX Falcon 9 roketi fırlatılmıştı. NASA, yapmış olduğu basın toplantısında uzay seyahati için fiyat sıralaması deklare etti.

NASA için Ay’dan materyal toplayacaklar

ABD Ulusal Havacılık Uzay Dairesi(NASA), düşük maliyetli materyal toplama programı kapsamında bir ihale başlattı. Bu ihale ile beraber toplamda üç şirket ile el sıkışan NASA, ilerleyen dönemde bilgileri paylaşacak.

NASA’nın bu senenin başlarında duyurduğu düşük maliyetli bir ay deposu toplama programı için seçtiği üç şirketten kabul edilen Lunar Outpost‘a eşlik edecek öteki iki şirket ise Kaliforniya merkezli Masten Space Systems ve Tokyo merkezli ispace.

NASA'dan 1 dolarlık Ay görevi

Kaliforniya merkezli Masten Space Systems, 2023 senesinde 15 bin dolarlık bir misyon, Tokyo merkezli ispace, 2022 ve 2023’te 5 biner dolarlık iki misyon teklif etti. Bu program kapsamında aslen şirketlere bir tek Ay’dan toprak örneğinin toplanması ve NASA’ya bunu Ay’ın yüzeyinde nerede bulacağını bildirmesi için ödeme yapılacağı belirtiliyor. NASA’nın üç şirketten istediği şey ise 50 ila 500 gram içinde değişen ağırlıklarda Ay’dan toprak örnekleri getirmesi.

Mevzu hakkında ilerleyen günlerde yapılacak paylaşımlar merakla umut ediliyor.

nasanasa ay görevinasa ay görevi projesiNASA’dan 1 dolarlık Ay görevi

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/nasa-dan-1-dolarlik-ay-gorevi-materyal-toplanacak