NASA’dan çarpışma uyarısı

NASA,AST & Science’ın dünya yörüngesinde yerleştirmeyi düşündüğü SpaceMobile ağının, gözlem icra eden A-Train grubunu tehdit edebileceğini deklare etti. Ek olarak ticari uzay aracının dünya yörüngesinin mühim bir bölümünde de çarpışma riskini artıracağını söyleyen NASA, mevzuyla ilgili endişelerini dile getirdi. 

Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi

Voyager 2’den aylar sonrasında ‘Merhaba’ dedi

1977’den beri uzayda olan Voyager 2 uzay aracından pandemiden bu yana haber alınamıyordu. Sadece NASA, uzun bir aradan sonrasında ilk kez sinyal alındığını duyurdu.

SpaceMobile ağı NASA’yı korkutuyor

NASA,  Teksas merkezli AST & Science firmasının dünya yörüngesinde ortalama 450 mil (720 km) ve 243 uyduya kadar çıkabilecek bir ağ işletmesi teklifi ile ilgili ABD Federal İletişim Komisyonu’na resmi bir yorum mektubu sundu. SpaceMobile adında olan bu ağ işletmesi, her şey yolunda giderse cep telefonlarına direkt bant genişliği sağlamayı hedefliyor. Ars Technica adlı internet adresinden Eric Berger’in ifadelerine nazaran SpaceMobile uydularının bunu başarması için oldukça büyük antenlere haiz olması gerekiyor. Bu da ortalama 900 metrekarelik bir alana denk geliyor. 

SpaceMobile NASA'yı korkutuyor! Çarpışma olabilir

NASA’nın mektubu SpaceMobile uydularının yörünge süresince öteki uzay araçlarıyla çarpışma olasılığını artırdığını ve yakın geçişlerde büyük sonuçlara sebep olabileceğini belirtiyor. Uzay ajansı bilhassa bu yörünge bölgesini önemsiyor. Bu sebeple A-Train, NASA tarafınca işletilen 10 dünya gözlem görevi ve dünyayı dolaşan birçok internasyonal uyduyu içinde barındırıyor.

NASA’nınTicari Uzay Taşımacılığı Ajanslar Arası Grubu temsilcisi Samantha Fonder’ın imzasının bulunmuş olduğu mektupta, tavsiye edilen yörünge yüksekliğinin onaylanması halinde firmanın uyduları ile A-Train uydu takımyıldızının aynı konumda olacağı ifade ediliyor. Gene aynı mektupta, AST & Science’ın bu takımyıldız için alternatif yörünge rejimi belirlemesi ve uçuş güvenliğine yönelik sorunların oluşmaması için yeniden düşünmesi de isteniliyor. 

Söz mevzusu mektuba ve öteki önerilere de bu bağlantı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

a trainAST & Sciencenasaspacemobile

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/spacemobile-nasayi-korkutuyor-carpisma-olabilir