Nüzul teşhisi için akıllı telefon! Iyi mi çalışıyor?

Akıllı telefon çoktan hayatımızın ve günümüz teknolojisinin merkezinde yer ediniyor. Cebimizde taşıdığımız bu akıllı cihazlar şimdi de hastalıkların tespitinde kullanılmaya başlıyor. İlk olarak ise nüzul emareleri ve hastalık teşhisi için akıllı telefon kullanılacak.

Erken teşhisin oldukca mühim olduğu nüzul (inme) vakalarında akıllı telefonlar rehber görevi görmeye hazırlanıyor. Peki fakat iyi mi?

Nüzul emareleri ve teşhisi için akıllı telefon iyi mi kullanılacak?

Nüzul ve inme emareleri ve hastalık tespiti için Pensilvanya Eyalet Üniversitesi ve Houston Methodist Hastanesi araştırmacıları bir araya geldi. Akıllı telefonlar ve makine öğrenimi teknolojileri bir arada kullanılan bu vasıta yardımıyla, doktorların nüzul teşhisi için daha kolay karar vermesi sağlanacak.

MIT elektrikle çalışan maske üretti: Virüsleri öldürüyor!

MIT elektrikle çalışan maske üretti: Virüsleri öldürüyor!

MIT araştırmacıları elektrikle çalışan maske geliştirdi. Bu maskenin yaymış olduğu ısı yardımıyla virüslerin öldüğü söyleniyor.

Vasıta nüzul teşhisi için hastanın yüz kas hareketlerine ve konuşma kabiliyetine odaklanmış durumda. Bu yeni teknoloji, makine öğrenimi üstüne kurulu olan suni zekası ile bu emareleri geçmiş hastalık emareleri ile kıyaslıyor ve doktora son sonucu vermesi için destek oluyor.

felç belirtileri, akıllı telefon, hastalık teşhisi akıllı telefon

Bu vasıta yardımıyla makine öğrenimi kullanılarak, uzun devam eden nüzul teşhisi süresinin kısaltılması amaçlanıyor. Bunun için de doktorun tecrübesine dayanan ilk muayene sürecini simüle etmeye çalışıyor. Nüzul emareleri için geliştirilen bu yeni vasıta, şu an için yüzde 79 şeklinde bir doğrulukla çalışıyor. Ve bir hastayı yalnız 4 dakika içinde değerlendirebiliyor.

Akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar sıhhat sektöründe son zamanlarda daha çok kullanılmaya başladı. Bilhassa kandaki oksijen oranını ölçen Apple Watch 6 şeklinde cihazlar yardımıyla, akıllı telefon ve akıllı cihazlar ile hastalık teşhisi oldukca daha kolay hale gelecek şeklinde görünüyor.

akıllı telefonakıllı telefon nüzul tespitiakıllı telefon nüzul teşhisiakıllı telefon hastalık tespitiakıllı telefon hastalık teşhisinüzul emareleri

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/felc-belirtileri-teshisi-icin-akilli-telefon