Pamuk şeker makinesi kullanarak N95 maskesi yapmış oldu!

Koronavirüs yaşayış tarzımızdan davranış değişikliklerine kadar pek oldukça şeyi etkiledi. Maske takmanın önemine ilişkin uzmanlardan gelen tavsiyelerin ötesinde artık bir sürü de maske tasarımı ortaya çıkıyor. OIST Yüksek Lisans Üniversitesi Fizik bölümünde bulunan Mahesh Bandi, geleneksel N95 maskelere değişik bir yorum getiriyor. N95 maskesi için yeni filtrelerini pamuk şeker makinesi kullanarak üreten Bandi, Proceedings of the Royal Society A’da piyasaya sürülen makalesinde geliştirdiği tekniği ve filtrelerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini konu alıyor.

En iyi maskeyi bulmaya çalıştık!

En iyi maskeyi bulmaya çalıştık!

Sizler için Akakçe üstünden satın aldığımız maskeleri karşılaştırdık. Bu videomuzda hangi maske daha dayanıklı soruna cevap bulacağız.

N95 maskesi için yeni filtre sistemi: Fazlaca daha uygun fiyatlı oluyor

Küresel salgın ilerledikçe bilim adamları maske takmanın koronavirüsün yayılmasını azaltabileceğini keşfettiler. Ne yazık ki, kumaş maskeler kusursuz değiller. Araştırmalara nazaran en iyi koruyuculuğu N95 tipi maskeler sağlıyor sadece bu maskeler diğerlerine oranla oldukça pahalı. Fizikçi Bandi de N95 maskelerinin filtrelemesinde kullanılanlar kadar etkili, sadece süratli ve ucuza üretilebilen filtre yapmanın bir yolunu buldu.

Bir pamuk şeker makinesi( diş ipi makinesi olarak da biliniyor) ile maskenin bu plastik filtresinin değişik bir versiyonunu üreten fizikçi, bu sayede N95 maskesini oldukça daha uygun fiyatlı hale getiriyor. Mahesh Bandi, filtreyi üretti sadece bu filtre klasik N95 maskeler için uyumlu değildi. Bandi, bu durumda kendi filtresine uyumlu bir maske de geliştirdi. Bu sayede filtrenin kolayca maskeye takıp çıkartılmasını elde etmiş oldu.

N95 maskesi-00

Filtre, her maskede üç tane şeklinde yer ediniyor. Sonucun kontrol edilmesi için üç boyutlu yazıcının da yardımına başvuruldu. Sıkı testler, mikroskobik incelemeler ve N95 filtreleriyle karşılaştırmaları içeren testlerin peşinden filtrelerin SARS-CoV-2 virüslerinin solunmasını önlemede standart N95 tipi solunum cihazları kadar etkili olduğu ortaya çıktı.

Bu maskeler üretime girmeyecak sadece başkalarının bu fikri kullanımı için formül yayımlanıyor.

coronavirüskoronavirüskoronavirüs maskelermaskemaskelern95n95 maskesiN95 maskesi filtresi

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/pamuk-seker-makinesi-kullanarak-n95-maskesi-yapti