Pfizer CEO’su: ”Aşıdan sonrası için güvenilir değiliz”

Türk bilim adamları Hasret Türeci ve Uğur Şahin çiftinin kurduğu BioNTech’in koronavirüs aşı çalışmalarındaki ortağı Pfizer‘dan endişlendiren bir izahat geldi. Pfizer CEO’su Albert Bourla, aşıdan sonrasında virüsün bulaşıp bulaşmadığından güvenilir olmadıklarını, araştırmaların yapılması icap ettiğini söylemiş oldu…

Çin aşısında endişelendiren haberler

Çin aşısında endişelendiren haberler

Türkiye’ye de bu ay gelecek Çin’de geliştirilen aşı CoronaVac için ortaya tatsız bazı haberler ortaya çıktı. İşte aşı hakkında haberler:

Aşıdan sonrasında virüsü başkalarına bulaştırmamız mümkün mü?

Başarıya ulaşmış sonuçların alındığı Pfizer-BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı için Pfizer şirketinin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Albert Bourla ABD basını için bir röportaj verdi. Bourla’ya yöneltilen ”Aşı yapıldığı halde başkalarına virüs taşınabilir mi” sorusu ve Bourla’nın verdiği cevap dikkatlerden kaçmadı. Bourla cevap olarak “Aşıdan sonrasında virüsün bulaşıp bulaşmaması mevzusu incelenmesi ihtiyaç duyulan bir şey bulunduğunu düşünüyorum. Şu an bildiğimiz kadarıyla bundan güvenilir olamayız” dedi ve aşı hakkında yeni tartışmalara kapı araladı.

Bildiğiniz benzer biçimde kasım ayında Pfizer, aşısının COVID-19’u önlemede yüzde 90‘dan fazla etkili bulunduğunu duyurmuş ve ABD Besin ve İlaç Dairesi‘e (FDA) acil kullanım izni için başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

COVID-19 aşı süreçlerinde rüşvet krizi

Öte taraftan Türkiye’nin de 50 milyon doz sipariş etmiş olduğu aşıların üreticisi Çinli Sinovac BioTech şirketinin geçmişte oldukça sayıda rüşvet vakasına karıştığı ortaya çıktı. Washington Post‘un haberine bakılırsa, SARS ve domuz gribi tedavisinde ilklere imza atarak adından söz ettiren Sinovac Biotech, Çin’in ilaç düzenleme ve onaylama kurumuna geçmişteki aşı onayları için birçok kes rüşvet vermiş.

Koronavirüs aşısı

Ek olarak mahkeme kararlarına bakılırsa, 2015-2018 yılları aralığında 20’den fazla sıhhat mensubu Sinovac yetkililerinden rüşvet aldığını itiraf etti. Sinovac şirketindeki Yang soyadlı bir satış görevlisi de aşıların kullanılmasına teşvik etmek için görevli kişiye komisyon verdiklerini kabul etti. O şekilde ki Yang, Guangdong‘daki bir hastanenin 5 bin 351 doz Hepatit A aşısı satın alması için yetkiliye 2 bin 441 dolarlık bir komisyon vermiş.

alman aşısıaşıaşı emeklerçin aşısıKoronavirüs aşısıKoronavirüs aşısı emekleriSinovac Biotech

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/pfizer-ceo-asidan-sonrasi-icin-emin-degiliz