Plastik atıklar için çözüm bakterilerden geldi!

Plastikler, Dünya için hem bir nimet hem de adeta oldukca fena bir tabanca olarak varlığını sürdürüyor. Sadece son zamanlarda üretilen ve atık olan plastik miktarı bazı ciddi çevresel zararları bununla beraber getirdi. Bunun üstüne, araştırmacılar bu soruna ideal çözümü bulmuş şeklinde görünüyor. Plastik atıklar için çözüm bakterilerden geldi!

Uzay’a benzin istasyonu inşa edilecek!

Uzay’a benzin istasyonu inşa edilecek!

Thales Alenia Space, Ay Geçidi’ni desteklemek için ilerleyen yıllarda açılacak kimyasal yakıt istasyonu meydana getirecek. Uzay’a benzin istasyonu inşa edilecek!

Plastik atıkları günler içinde yiyebilen bakteriler geliştiriliyor

Plastiği birkaç gün içinde potansiyel olarak bozabilen bir plastik yiyen enzim kokteyli yarattılar ve bu, tipik olarak parçalanması yüzlerce yıl devam eden bir vaka olarak kayıtlara geçti. Enzim karışımı, PETaz ve MHETaz içermektedir. Ideonella Sakaiensis adında olan plastik PET (çoğu zaman plastik şişelerde bulunur) ile beslenen bir bakteri türü tarafınca geliştirilmiştir. 2018’de plastik üstünde yanlışlıkla ilk enzimi yaratanlar da aynı bilim adamları oldu. Bununla beraber, ilk enzim işleminde hala daha yavaştı.

Araştırmacılardan oluşan ekip, süreci hızlandırabilecekleri çeşitli yollar üstünde deneyler yapmış oldu ve bu şekilde bir yaklaşım, bir çeşit kokteyl oluşturmak için bir enzim karışımını birleştirmekti. PET’e ek olarak enzim, bira şişelerinde bulunan PEF yada polieten furoatın parçalanmasına da destek olabilir.

Ne yazık ki, bunlar çürüyebilen yalnızca iki plastik türüdür. Sadece araştırmacılar, bu boşluğu kapatmak için öteki enzimlerle değişik seçenekler meydana getirmeye çalışıyorlar.

adamlarıatıkatıklarçevreselbakteribilimgündemhaberkirlilikplastikpopüler bilim

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/plastik-atiklar-icin-cozum-bakterilerden-geldi