Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritası çıkarıldı

Değişen teknolojinin gelişmesiyle beraber, uzay hakkında da daha detaylı data edinmeye başlıyoruz. Avrupa Uzay Ajansı tarafınca gerçekleştiren son emek verme ile beraber, en detaylı Samanyolu galaksisi haritası üç boyutlu olarak ortaya çıkarıldı. Avrupa Uzay Ajansı’na ilişkin Gaia gözlemevi tarafınca toplanan veriler yardımıyla, bulunduğumuz galaksinin yapısı daha net bir halde ortaya kondu.

Geçtiğimiz günlerde Ay’a fırlatılan insansız uzay aracı Chang’e 5, Çin bayrağı dikmişti.

Chang’e 5 uzay aracı Ay’a bayrak dikti!

Chang’e 5 uzay aracı Ay’a bayrak dikti!

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafınca birkaç gün ilkin uzaya fırlatılan Chang’e 5 uzay aracı ilkin kaya örneği topladı, sonrasında da bayrak dikti.

En detaylı Samanyolu Galaksisi haritası üç boyutlu olarak çizildi

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia gözlemevi tarafınca toplanan veriler, Samanyolu galaksisinin şimdiye kadar yapılmış en detaylı üç boyutlu haritasını oluşturmak için kullanıldı. Oluşturulan bu harita ve yeni veriler, bilim adamlarına evrenin genişlemesi ve güneş sisteminin geleceği hakkında birçok gizemi çözmelerine de destek olabilir.

2013 senesinde oluşturulan Gaia gözlemevi, galaksi üstünde bulunan yıldızları gözlemlemek amacıyla kuruldu. Gaia gözlemevi ortalama 1 milyar nesneyi kataloglamak amacıyla yıldızların konumlarını, mesafelerini, hareketlerini ve parlaklıklarını hesaplamayı amaçlıyor ve şu anda bunu en detaylı şekilde yapabilen gözlemevi olarak nitelendiriliyor.

Üç boyutlu oluşturulan Samanyolu galaksisi haritası, güneş sisteminin 326 ışık yılı içindeki40.000 yıldızın hareketini gösteriyor. Toplanan bu verilere nazaran Güneş sistemimiz, Samanyolu galaksisinin merkezine doğru saniyede 7 milimetre hızlanıyor. Başlangıçta 2022 yılına kadar emek harcaması planlan Gaia gözlemevinin, 2024’e yada sonrasına kadar emek verme ihtimali de mevcut. Emek harcama tamamlandığı taktirde, 2 milyardan fazla nesnenin kataloglanması umut ediliyor.

Avrupa Uzay Ajansı tarafınca gösterilen videoya buradan ulaşabilirsiniz.

milky waysamanyolusamanyolu galaksisiSamanyolu Galaksisi haritası

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/en-detayli-samanyolu-galaksisi-haritasi-ortaya-cikarildi