Sokak kısıtlaması ve kafalardaki soruların cevapları

Birkaç gün ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu izahat ile cuma(bu akşam) başlamış olacak ve hafta sonunu da içine alacak şekilde bazı kısıtlamaların geleceğini duyurmuştu. Hatta yaşanmış olan saat karışıklığı sebebiyle pek oldukça şahıs hangi saatler aralığında yasak bulunduğunu anlayamamıştı. İşte söz mevzusu durum için İçişleri Bakanlığı kafalardaki soruları cevaplandırmak adına bir rehber yayımladı. İşte sokağa çıkma yasağı ve öteki engellemeler:

Koronavirüs salgını için yeni kısıtlamalar geliyor!

Koronavirüs salgını için yeni engellemeler geliyor!

Koronavirüs salgını için yeni tedbirler alındı. Bu akşamki açıklamalarda sokağa çıkma yasağı, eğitimin iyi mi olacağı şeklinde mevzular yer aldı.

Sokağa çıkma yasağı ve öteki engellemeler hakkında detaylı cevaplar

Koranavirüsünün yayılmasını önlemek için alınan yeni tedbirler bu akşamdan itibaren devreye giriyor. İçişleri Bakanlığı yeni önlemlere ilişkin sıkça sorulan soruların cevaplarını vatandaşlar ile paylaştı. Sokak kısıtlamasından kimler muaf? Hangi saatler içinde dışarı çıkılıyor ya da hafta sonu sabah saatlerinde hangi şartlarda sokağa çıkılacak?

Engellemeler hakkında bilinmesi ihtiyaç duyulan bilgiler;

-Sokak kısıtlaması Cumartesi günü 20.00’de başlamış olacak, pazar günü ise 10.00’da bitecek. Hafta içi ise sokak kısıtlaması yok. Engelleme saatlerinde hususi vasıta ile gezi etmek isteyenler izne doğal olarak tutuluyor.

-20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler için engellemeler bu akşamdan itibaren başlıyor. 1 Ocak 2001 sonrası doğan kişiler bu kapsam dahilinde kurallara uyması gerekiyor.

-Restoran ve öteki yasaklar bu akşam başlıyor ve 20.00’de başlıyor, her gün olacak.

20 yaş altında olup da üniversitelerde karşı karşıya eğitim gören öğrenciler ile ustalaşmış yada ulusal sporcu olanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar

Bazı üniversitelerde teknik eğitim veren mühendislik fakültesi/tıp fakültesi şeklinde bölümlerde karşı karşıya eğitim devam etmektedir.

Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelemeleri amacıyla üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde hususi bir belge verilecek olup, bu belgenin gerektiğinde ibrazı ile 20 yaşın altındaki öğrenciler bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olmayacaktır.

20 yaş altı ustalaşmış yada ulusal sporcular, ustalaşmış yada ulusal sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla sportif faaliyetleri (yarışma, antrenman, bu amaçlarla gezi vb.) kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olmayacaktır.

65 yaş ve üstündeki sıhhat çalışanları (tabip, diş hekimi, eczacı vb.), seçimle göreve gelenler (belediye başkanı, muhtar vb.), avukat, akademisyen, baytar, özgür muhasebeci-mali müşavir şeklinde meslek gruplarının mensupları bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak midir?

sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar

Genelge ile gün içinde 10:00 ile 13:00 saatleri içinde sokağa çıkabilecek 65 yaş ve üstü yurttaşlarımızdan iş bölgeleri ile illiyetlerini gösteren emek harcama/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz edenler kural dışı tutulduğundan yukarıda adı geçen meslekleri icra eden 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız kısıtlamadan muaftır.

20 yaş altı genç ve çocuklar kent içi yada şehirlerarası yolculuğu iyi mi yapacaklar?

sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar

20 yaş altı gençler ve çocuklarımız 30.05.2020 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirlenen çerçeve içinde yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın kent içi ve şehirlerarası seyahat yapabileceklerdir.

Çocuklarını kreş ya da bakıcıya bırakmak zorunda olan ebeveynlerin çocuklar için getirilen engelleme saatlerinde çocuklarını getirip götürmesi mümkün müdür?

29.05.2020 tarih ve 8483 sayılı Genelgemiz çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak çocuklarımız ve gençlerimizin ihtiyaca gore bakıcıya, aile büyüklerine, kreş̧ yada gündüz bakımevlerine gidebilmesi ve engelleme getirilen saat dilimleri içinde veli/vasilerinin nezaretinde seyahat yapabilmesi mümkündür.

KPSS, Kariyer Mesleklerin Giriş Sınavları, TOEFL, IELTS şeklinde ülke genelinde düzenlenen sınavlara girecek kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından kural dışı mıdır?

Genelgemiz ile KPSS ve öteki merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile refakatçilerinin kısıtlamadan muaf oldukları belirlendiğinden bu sınavlara girecek her yaş grubundaki kişiler sokağa çıkma saat kısıtlamasına doğal olarak olmayacaklardır.

Hastanelerde (hususi hastaneler dahil) bulunan yeme-içme mekanları (kantinler, kafe vb.) Genelge kapsamında yeme-içme bölgeleri için getirilen kısıtlamalara doğal olarak midir?

sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar

Hastanelerde bulunan yeme-içme mekânları (kantinler, kafe vb.) Genelge kapsamında yeme-içme bölgeleri için getirilen kısıtlamalara (emek harcama saatleri, servis yöntemi vb.) direkt doğal olarak değildir. Hastanelerde bulunan yeme-içme yerlerinin emek harcama usul ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

Lokanta ve restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta yada restoranlar doğal olarak midir?
Oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta yada restoranlar bir tek konaklama icra eden müşterilerine yönelik yiyecek hizmeti verebilecek olup öteki lokanta yada restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara doğal olarak değildir. Sadece oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta yada restoranlar dışarıya paket servisi kanalıyla satış yapamazlar.

Deniz turizmi amaçlı ticari etkinlik gösteren tekne ve yatlar seyahat maksatlı teknelerine aldıkları müşterilerine yeme-içme amaçlı servis yapabilirler mi?

Deniz turizmi amaçlı ticari etkinlik gösteren tekne ve yatlar seyahat maksatlı teknelerine aldıkları müşterilerine yeme-içme amaçlı servis yapamazlar.

Gezi acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama yada geçirme hizmetlerinden yararlananlar genelgenin istisnası kapsamında mıdır?

Gezi acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama yada geçirme hizmetlerinden yararlanan tüketiciler “5.2/u) Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (tayyare, otobüs, tren, vapur vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla gezi edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler” kural dışı kapsamındadır.

Havalimanlarındaki mağazalar (giyim, hediyelik eşya, vb.) 10:00-20:00 saatleri içinde hizmet sunabilme uygulamasına doğal olarak midir?

sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar

Havalimanlarındaki mağazalar (giyim, hediyelik eşya vb. işyerleri), Genelgenin 1’inci maddesi ile etkinlik gösterebilecekleri vakit aralığı 10:00-20:00 saatleri arası olarak belirlenen iş bölgeleri kapsamında değildir.

Tekel büfeleri marketler için getirilen emek harcama saati kısıtlamasına doğal olarak midir?

Tekel büfeleri, Genelgenin 1’inci maddesi kapsamında marketler için getirilen emek harcama saati kısıtlamalarına (saat 10:00-20:00 arası çalışabilme) tabidir.

Kreşlerde karşı karşıya eğitim faaliyetleri devam edecek mi?

sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar

Sıhhat ve Ulusal Eğitim Bakanlıklarıyla meydana getirilen görüşmeler sonucunda; çalışan anne-babaların durumu da göz önünde bulundurularak Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı kreşlerle beraber öteki kamu kurum ve kuruluşları ile hususi eğitim kurumları bünyesindeki kreşlerin karşı karşıya eğitim faaliyetlerine devam edebilmeleri gerektiği değerlendirilmiştir.

Sokak hayvanlarının beslenmesi iyi mi olacak?

corona-virusu-kedilere-bulasiyor-00

30.04.2020 tarih 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında “Hayvan Besleme Grubu Üyeleri” ile sokak hayvanlarını beslemek isteyen öteki yurttaşlarımız hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Önceki sokağa çıkma kısıtlamalarında olduğu şeklinde hayvan severlerimiz hafta sonlarında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması esnasında sokak hayvanlarının beslenme gereksinimlerini giderebileceklerdir.

Sokağa çıkma yasağı ve öteki engellemeler:

Reklam ve dizi sektörünün çekimlerinin hafta sonu saat 20.00’den sonraya sarkması sebebiyle kendilerine izin verilebilir mi?

Reklam ve dizi sektörü ile çalışanları, Genelgenin 5.1/ğ ve 5.2/ğ hükümleri uyarınca üretim ve imalat tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen kural dışı hükmü kapsamında olduğundan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Otel rezervasyonu bulunan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içinde hususi araçlarıyla gezi edebilirler mi?

Otel rezervasyonu bulunan yurttaşlarımız konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içinde rezervasyonu bulunduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın hususi araçlarıyla gezi edebileceklerdir.

Vatanımızda gezim amacıyla bulunan yabancı turistler sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak midir?

sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar

Gezinsel faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Vatanımızda bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Genelge kapsamında faaliyetlerine ara verilen halı sahalarda amatör spor kulüplerinin antrenmanları ile futbol akademisi emek harcamaları yapılabilir mi?

Amatör liglerin ertelenmiş durumda olması sebebiyle, yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetleri durdurulan halı sahalarda antrenman yapılamayacağı ve futbol okulu/akademisi şeklinde faaliyetlerin devam edemeyeceği değerlendirilmektedir.

İçişleri Bakanlığı tarafınca piyasaya sürülen sual ve cevaplar bu şekildeydi.

corona virüscoronavirüsKoronaviürskoronavirüssokak kısıtlamasısokağa çıkma yasağısokağa çıkma yasağı ve öteki engellemeler

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/sokak-kisitlamasi-ve-kafalardaki-sorularin-cevaplari