SpaceX, Crew Dragon ile astronotları gönderdi!

Uzay çalışmalarıyla dikkat çeken Elon Musk’ın şirketi SpaceX, sıkıntılı bir göreve soyundu. Bu vazife kapsamında SpaceX Crew Dragon adlı uzay aracını içinde 4 astronot ile uzaya gönderdi. Bu vazife ehemmiyet arz ediyor zira Crew Dragon ile uzaya gönderilen astronotlar ilk kez hususi bir uzay aracıyla gönderildi.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı

Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı

Avrupa Uzay Ajansı, sıcak gezegen odaklı araştırma için yeni teleskp emek vermesi içinde. Planlanan göreve gore uzak gezegenler araştırılacak.

SpaceX, Crew Dragon ile ilk aşamayı geçti

Tesla ve SpaceX şeklinde şirketlerin kurucusu olan Elon Musk, SpaceX ile bir ilke imza atarak NASA’yla iş birliğini bir adım öteye taşıdı. Aslına bakarsanız ortalama 5 ay kadar ilkin kontrol uçuşunu gerçekleştiren aracın uzaya gitmesi dikkat çekici. Dün gece, Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Üssü’nden SpaceX’in geliştirdiği Crew Dragon kapsülü ile ilk kez NASA’nın bir uçuşu gerçekleşmiş oldu.

SpaceX, Crew Dragon-02

Geçenlerde meydana getirilen testin peşinden ilk kez gerçek bir uçuş gerçekleşmiş oldu.Crew Dragon meydana gelen uçuş ile beraber ilk operasyonel görevine de adım atmış oluyor. SpaceX’in insanları uzaya taşıyan ilk hususi uzay aracı olması ise dikkate kıymet, zira bunun devamı gelecek.

Florida’da NASA’ya ilişkin olan Kennedy Uzay Merkezi’nden meydana getirilen kalkışın başarı göstermiş gerçekleştiği açıklandı. Kalkıştan bir saat sonrasında Crew Dragon’da yer edinen astronotlardan Mike Hopkins açıklamalarda bulunmuş oldu. Hopkins: “Bu fazlaca iyi bir yolculuktu. Hepimiz gülümsüyordu” diyerek yolculuğun başarı göstermiş geçtiğini altını çizdi. Ek olarak toplumsal medya durur mu, görüntülerin paylaşılmasının peşinden bir astronotun kolunda yer edinen bir aygıt hakkında yorumlar yapılmış oldu.

SpaceX, Crew Dragon-02

Parlak yapıda olan bu cihazın toplumsal medyada yer almasının peşinden izahat yapılmış oldu ve bu cihazın” yansıtıcı ayna ” olduğu söylendi. Astronotların kaskları yüzünden başlarını eğmedikleri için söz mevzusu yönlendirmeleri okuyamadıkları ve bunların tersten yazıldığı için ayna ile okunabildiği açıklaması yapılmak zorunda kalındı.

Crew Dragonspacexspacex crew dragonuzay aracı

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/spacex-crew-dragon-ile-astronotlari-gonderdi