SpaceX esrarengiz uyduyu nihayet fırlattı

SpaceX NROL-108 görevi kapsamında fırlatacağı uyduyu nihayet başarıyla gönderdi. Daha öncesinden 2 kez erteleme sonucu alan fırlatış işlemi için dün bir kez daha tecrübe etme yapılmış oldu. Toplamda 3. denemede gönderilen uydunun hangi amaçlı kullanılacağı ise bilinmiyor.

Uydunun ABD Ulusal Bulgu Ofisi’ne ilişik olduğu belirtilirken, bazı kaynaklar bir casus uydu gönderme görevinin yerine getirildiğini belirtiyor. Uydunun teknik bilgileri hakkında data paylaşılmaması da uydunun bir casus uydu olduğu yönündeki şüpheleri güçlendiriyor.

SpaceX’in gizemli uydu fırlatışı için ikinci erteleme

SpaceX’in gizemli uydu fırlatışı için ikinci erteleme

SpaceX uydu fırlatışı için alınan erteleme sonucuna, bir erteleme sonucu daha eklendi. İsmi ve amacı açıklanmayan uydu merak ediliyor.

SpaceX NROL-108 görevi başarıyla tamamlandı

SpaceX’in 2020 yılı için son fırlatma işlemi başarıyla sonuçlanmış oldu. 2020 için 26 tane fırlatma görevini yerine getiren SpaceX, bu alanda başarı göstermiş firmalardan biri bulunduğunu gösterdi. Önceki 2 denemenin aksine herhangi bir sorunla karşılaşmayan fırlatma, planlandığı şekilde gerçekleşti.

Toplamda 8 dakika 25 saniye devam eden fırlatma, uydudan ayrılma ve inme işlemi, SpaceX NROL-108 görevinin başarı göstermiş bir halde yerine getirilmesine yetti. Falcon 9 roketi kalkıştan sonrasında lüzumlu yüksekliğe ulaştıktan sonrasında uydudan ayrıldı. Sonrasında dönüş işlemine başlamış olan roket, kısa bir süre içinde belirlenen noktaya inişini gerçekleştirmiş oldu. SpaceX tarafınca gösterilen görselde işlemin iyi mi bulunduğunu inceleyebilirsiniz.

spacex nrol-108

Söz mevzusu fırlatış için de SpaceX’in YouTube kanalında video gösterildi. Türkiye’nin kullanacağı TURKSAT 5A uydusu da Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek.

[wpcc-iframe style=”margin:0px;height:381px!important” class=”embed-youtube” title=”NROL-108 Mission” width=”500″ height=”281″ src=”https://www.youtube.com/embed/9OeVwaFBkfE?feature=oembed” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen]

 

space uydu fırlatışıspacexspacex nrol-108

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/spacex-esrarengiz-uyduyu-nihayet-firlatti