SpaceX, Starlink projesi için hedeflerini genişletiyor

Tüm dünyaya uydu interneti sağlamak için çalışmalarına devam eden SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirerek hedefine bir adım daha yaklaştı. Bilhassa tekrardan kullanabilirlik mevzusunda büyük gelişme kaydeden şirket, bu konudaki çalışmalarına devam edeceğini deklare etti.

SpaceX’ten Starlink için sevindiren gelişme!

SpaceX’ten Starlink için sevindiren gelişme!

Elon Musk, uygun fiyata yüksek süratli web sunmak istiyor. Şimdi ise SpaceX, Starlink denemeleri için lüzumlu adımları atmaya başladı.

SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirmiş oldu

Firmanın resmi Twitter hesabından 100. fırlatmanın başarıya ulaşmış bir halde gerçekleştiği paylaşıldı. Firmanın en büyük hedeflerinden kabul edilen geri kazanım ile ilgili meydana getirilen adımlar şirketi bir üst seviyeye taşımayı başardı.

SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirdi

Havacılık ve uzay sektörünün en büyük problemlerinden kabul edilen tekrardan kullanabilirlik sorununu belli bir oranda aşmayı başaran SpaceX, bu zamana kadar toplamda 95 tane Falcon 9 , 3 tane Falcon Heavy ve 2 tane Falcon 1 roketi fırlattı.

SpaceX, 100 başarıya ulaşmış fırlatma girişimi peşinden 63 kez birinci aşama roket iticisi yakalamayı başardı. Ek olarak 45 kez tekrardan kullanım ile hedeflerini büyük oranda gerçekleştiren şirket, hedefinin tekrardan kullanılabilir roketler yardımıyla insanlara başka gezegenlerde yaşama imkanı sunmak bulunduğunu belirtti.

Dün meydana getirilen fırlatma sonrasında 60 tane Starlink uydusunu uzaya gönderen şirket, Starship roketi için çalışmalara devam edildiğini deklare etti. Birinci aşama roket iticisi Atlantik Okyanusu’nda bulunan Just Read the Instructions adını verilen yüzen iniş rampası tarafınca yakalandı.

CEO Elon Musk, Starship roketinin gelecek yıl yörüngeye ulaşacağını ve 2024 senesinde da Mars’a Starship roketi göndereceklerini deklare etti.

[wpcc-script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″]
falcon 9 roketspacexspacex starlinkSpaceX Starlink 100. fırlatmaSpaceX Starlink nedirSpaceX Starlink projesistarlink projesi

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/spacex-starlink-projesi-icin-100-firlatmayi-gerceklestirdi