SpaceX’in gizemli uydu fırlatışı için ikinci erteleme

Önde gelen uzay taşımacılığı firmalarından SpaceX, uydu fırlatışı için ikinci bir erteleme sonucu aldı. İçeriği bilinmeyen bir uyduyu yörüngeye fırlatacak olan şirket, ilk ertelemede olduğu benzer biçimde ikinci ertelemede de aksaklıklar yaşadı. Fırlatılan uydunun detaylarının açıklanmaması, “gizemli uydu” olarak anılmasına sebep oldu.

2020 yılı içinde birçok mühim işte imzası olan SpaceX’in, son uydu fırlatma işleminde aksilikler devam ediyor. İlk denemede oksijen elde eden sistemin yüksek tazyik seviyesine haiz olması sebebiyle fırlatma ertelenmişti. Fırlatılacak olan uydu ise ABD Ulusal Bulgu Ofisi’ne ilişkin.

Ay’da yapılacak evlerin görselleri paylaşıldı!

Ay’da yapılacak evlerin görselleri paylaşıldı!

Avrupa Uzay Ajansı yada kısa adıyla ESA, ilk astronot evlerinin iyi mi görüneceğini ortaya koyan görseller yayınladı.

SpaceX uydu fırlatışı gene ertelendi

Gizemli uydunun bir casus uydu olarak fırlatılacağı belirtiliyor. Teknik bilgileri ve amacı bilinmeyen uydu hakkında bilgilerin paylaşılmaması, dikkat çekmesine niçin oldu. Sonrasında işlemin ikinci bir erteleme alması, merakın daha da artmasına sebep oldu.

Adı dahi açıklanmayan uyduya, fırlatma işleminde kullanılması için NROL-108 adı verildi. NROL, İngilizce olarak uydu fırlatmanın kısaltılması olarak kullanılıyor. SpaceX uydu fırlatışı için meydana getirilen perşembe günündeki tecrübe etme, ortalama 1 dakika kala otomatikman durdu. Cuma günkü tecrübe etme ise oksijen basıncı sebebiyle ertelendi.

spacex uydu fırlatışı

SpaceX için senenin son fırlatma işleminde alınan ikinci erteleme kararıyla beraber bir sonraki tecrübe etme bugün (Cumartesi) TSİ 17.00’da yapılacak. Toplamda 3. kez fırlatma işlemi denenmiş olacak.

spacexspacex nrol-108spacex uyduspacex uydu fırlatışı

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/spacex-uydu-firlatisi-icin-ikinci-erteleme