Suni güneş KSTAR yeni bir rekora imza attı

Kore’nin suni güneşi olarak da malum süper iletken füzyon aleti Korea Superconducting Tokamak Advanced Research (KSTAR), 100 milyon derecenin üstünde bir iyon sıcaklığı ile 20 saniye süresince yüksek sıcaklıkta plazmayı korumayı başararak yeni dünya rekorunu kırdı.

2018’de meydana gelen deneyde, ilk kez 100 milyon aşama plazma iyon sıcaklığına erişilmiş ve bu 1.5 saniye muhafaza edilmişti. 2019’da bu süre 8 saniyeye çıkarken, 24 Aralık’ta meydana getirilen deneyde 20 saniyeye ulaşıldı.

Nükleer reaktörün içinde nasıl elektrik üretilir?

Nükleer reaktörün içinde iyi mi elektrik üretilir?

Nükleer santral denildiğinde her insanın aklına korku dolu patlamalar geliyor. Peki nükleer santrallerde iyi mi elektrik üretilir?

KSTAR projesinde ana hedef 300 saniyeye çıkmak!

Güneşteki füzyon reaksiyonlarını dünya üstünde tekrardan oluşturmak, iyonların ve elektronların ayrılmış olduğu bir plazma durumunun meydana gelmesini sağlamak için hidrojen izotoplarının, KSTAR benzer biçimde bir füzyon aletinin içine yerleştirilmesi ve iyonların yüksek sıcaklıklarda ısıtılması, muhafaza edilmesi gerekiyor.

[wpcc-iframe style=”margin:0px;height:381px!important” class=”embed-youtube” title=”KSTAR(Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) by drone” width=”500″ height=”281″ src=”https://www.youtube.com/embed/L5XVQuA0Mto?feature=oembed” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen]

Plazmayı 100 milyon aşama yada daha yüksek sıcaklıklarda yöneten başka füzyon cihazları da oldu. Sadece hiçbiri operasyonu 10 saniye yada daha uzun süre sürdürme barajını aşamadı. Bu kapsamda KSTAR büyük bir üstün derece elde etti.

Cenup Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü, ABD Columbia Üniversitesi ve Seul Ulusal Üniversitesi uzun bir süredir bu proje üstünde çalışıyor. Ana hedef 2025 yılına kadar 100 milyon derecenin üstündeki iyon sıcaklığını, 300 saniye botunca muhafaza edebilir hale gelmek.

KSTARSınırsız ve temiz enerji deposusuni güneş

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/yapay-gunes-kstar-yeni-bir-rekora-imza-atti