Tek hücreli organizma bilim insanlarını şaşırttı

Ortalama 100 yıl ilkin karar mekanizmasına haiz olduğu iddia edilen tek hücreli Stentor roeseli ile ilgili yeni emek harcamalar ortaya koyuldu. Bilim adamları Stentor roeseli adlı organizmanın karar mekanizması ile hareket ettiğine dair bulgulara rastladı.

İzmir depremi sonrası gündem oldu: HAARP teknolojisi

İzmir depremi sonrası gündem oldu: HAARP teknolojisi

İzmir depremi sonrasında yine gündeme gelen HAARP teknolojisi nedir? Komplo teorisyenlerinin düşündüğü şekilde mi kullanılıyor?

Karar mekanizması ile hareket eden tek hücreli: Stentor roeseli

Göletlerde yada durgun tatlı sularda yaşayan Stentor roeseli, çıplak gözle görülebilecek büyüklükte bir tek hücreli organizmadır. Bakteri ve öteki minik mikro organizmalarla beslenen ve ara sıra yüzme eylemini gerçekleştiren Stentetor roeseli ile ilgili zoolog Herbert Jennings tarafınca yazı gösterildi.

Karar mekanizması ile hareket eden tek hücreli organizma: Stentor roeseli

Jennigs tarafınca gösterilen makalede organizmanın karmin ile çevrelendiği ve organizmanın bu vakaya karşı birden fazla tepki gösterdiği belirtiliyor. İlk olarak tahriş unsurundan kaçınan organizma eğer bu işe yaramazsa tüylerini kullanarak yön değiştiriyor. İkinci seçeneğin de işe yaramadığı durumlarda gövdesinin kasılmasını sağlayarak kurtulmaya çalışan organizma son umar olarak yüzerek kaçmayı deniyor.

California Üniversitesi’nden hücre geometrisi uzmanı Wallace Marshall, ” Bir çağ ilkin meydana getirilen emek harcamalar bir tek hücreli organizmanın karar mekanizmasıyla hareket ettiğini ortaya çıkarmıştı. Sadece insanların buna inanmamış olması sebebiyle çağdaş yöntemlerle yine deneyler yapılmış oldu. Tek bir hücrenin birkaç değişik ihtimaller içinde yanıta haiz olabileceğini ve arkasından bunlar arasından belirli bir sırayla seçim yapabileceğini gördük. ” ifadelerini kullandı.

Yeniden edilen deneylerde karmin pozitif netice vermeyince değişik materyaller kullanan bilim adamları organizmanın mikroskobik polistiren boncuklarına da benzer şekilde karşılık verdiğini keşfetti. Birden fazla gözlem yaparak elde ettikleri verileri birleştiren ekip, davranışların belli bir hiyearşi ile ortaya çıktığını gözlemledi.

Organizmanın davranışları içinde iyi mi geçiş yapmış olduğu hemen hemen bilinmiyor. Sadece bu deneyler yardımıyla nöronal olmayan organizmaların da data işleme kabiliyetine haiz olabileceği ihtimaller içinde yer aldı.

Stentor roeseliStentor roeseli karar mekanizmasıtek hücreli organizma Stentor roeselitek hücreli Stentor roeseli

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/karar-mekanizmasi-ile-hareket-eden-tek-hucreli-stentor-roeseli