Timsahlar hakkında garip bir bulgu yapılmış oldu!

Timsahlar hakkında garip bir bulgu yapılmış oldu. Gezegenimizde yaşayan bu yırtıcı canlılar kim bilir dinozorlara en yakın tür olabilir. Görünüşü itibari ile halihazırda bir dinozoru da andırıyorlar. Sürüngen olan bu canlılar birçok insan tarafınca kertenkeleye benzetiliyor.

Köpekler de insanlar gibi ”orta yaş” krizine giriyor!

Köpekler de insanoğlu benzer biçimde ”orta yaş” krizine giriyor!

Meydana getirilen bir çalışmaya gore köpekler orta yaş sendromu yaşıyor. Yeni emek verme en tatlı dostlarımız köpeklere yönelik bildiklerimizi tazeliyor.

Timsahlar da Kertenkeleler benzer biçimde kuyruklarını yenileyebiliyor

İnsanların onları kertenkeleye benzetmesi aslına bakarsak dış görünüş olarak gerçekleşiyor fakat timsahların da aynı kertenkeleler benzer biçimde kuyruklarını yenileyebildiği ortaya çıktı. Normalde kertenkele benzer biçimde sürüngenler bir yırtıcıyla karşılaştıklarında kuyruklarını müdafa amaçlı bırakır. Geride bırakılan ve hala hareket eden kuyruk yırtıcıların dikkatini dağıtarak bu ufak canlıların kaçması için bir fırsat yaratır. Geko benzer biçimde kertenkele türleri ise kuyruklarında vücutlarında bulunan fazla yağı depolayarak lüzumlu görmüş olduğu zamanlarda kendisine gıda takviyesi yapabilir.

Arizona Eyalet Üniversitesi (ASU) araştırmacıları, kuyrukların tekrardan büyümesini görüntüleyerek ve parçalara ayırarak timsahların bunu, uzuvlarını yenileyebilen öteki hayvanlardan oldukça değişik bir halde yaptığını keşfettiler. Yenilenmiş kertenkele kuyruklarının parçalı bir iskeleti olmuyor. Kertenkeleler yalnız kasları tekrardan biçimlendirebiliyorlar. Bunun sebebi eklemlerin yenilenmesinin fizyolojik olarak masraflı olması ve daha ufak kertenkelelerde genel gelişme oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

ASU hücresel biyoloğu ve araştırmanın ilk yazarı Cindy Xu, Twitter’da “Yenilenen timsah kuyruğu kemik yerine bölünmemiş bir kıkırdak tüpü ile destekleniyor, iskelet kası yoktu ve sinirler ve kan damarlarıyla dolu yara benzeri bağ dokusu içeriyordu” açıklamasını yapmış oldu.

[wpcc-script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″]

Timsahlar bu kabiliyetlerini yalnız gençken kullanabiliyor. Büyüdüklerinde ise uzuv yenileme benzer biçimde bir durum söz mevzusu olmuyor. Jura dönemine ilişkin bir fosilde yenilenmiş bir kuyruğa haiz erişkin bir timsah ortaya çıkarıldı. Uzun vakit ilkin yaşamış erişkin timsahlar kuyruklarını yenileyebilirken, günümüzdeki timsahların bunu niçin yapamadığı bilinmiyor. Araştırmacılar bu evrimin tam olarak ne vakit kaybolduğunu bilmiyor.

KertenkelelerTimsahlarTimsahlar kuyruk yenileyebiliyor

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/timsahlar-hakkinda-ilginc-bir-kesif-yapildi