Türk bilim insanı aşı ile dünya gündemine girdi

Koronavirüs aşısı üstünde binlerce bilim insanı çalışıyor. Değişik ülkelerden değişik sonuçlar gelse de bir tanesi oldukça ümit verdi. Geçen günlerde koronavirüs için aşıda başarıya ulaştıklarını duyuran Türk bilim insanaları tüm dünyanın gündemine oturdu. ABD merkezli Pfizer ile beraber geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, başındaki Hasret Türeci ve Uğur Şahin ile dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı yeni koronavirüs kısıtlamalarını açıkladı

Cumhurbaşkanı yeni koronavirüs kısıtlamalarını deklare etti

Olay sayılarında istenen düşüşü göremeyen Türkiye, yeni koronavirüsü kısıtlamaları getirdi. Avrupa’nın peşinden Türkiye de karar verdi.

Bulunan koronavirüs aşısı ümit oldu

Aileleri Türkiye’den Almanya’ya göçmüş Hasret Türeci ve Uğur Şahin tarafınca 2008’de kurulan BioNTech, bilhassa Alman basınında mühim yer tutuyor. Meydana getirilen duyurunun peşinden koronavirüs hakkında konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı hakkında merak edilenleri de cevaplandırmıştı. BNT162b2 isminde olan bu aşının yüzde 90 etkili olması ise her insana ümit oluyor.

Avrupa İlaç Ajansı EMA ile Amerikan Besin ve İlaç Dairesi FDA’den gelecek onayı bekleyen ekip, dünyada 50 milyonu aşan olay sayısını artık durdurabilir. Aşı hakkında detaylı bilgiler elimizde şu anlık yok sadece 2021 yılının ilk 6 ayında 300 milyon doz dağıtılması umut ediliyor.

koronavirus- asisi-00.

Almanya Bild gazetesi

Alman basınında geniş yer edinen BioNTech şirketinin kurucularından ve aşıyı duyuran Prof. Dr. Uğur Şahin’i ”baba” olarak ilân edildi. Alman aşısı olarak adlandırılan aşının mimarı, Sözcü’den Ali Gülen’in haberine nazaran, Almanlara özgü bir tanımla ile başlıklara taşındı. Türkler’in ana yurdu kalıbını kullandığımız benzer biçimde Almanlar da “Baba yurdu- Vaterland” kelimesini kullanıyor. Bu şekilde Bild gazetesine taşınan aşı, hakkaten de dünyanın gündeminde mühim yer tuttuğunu gösteriyor.

Koronavirüs aşısı ilk olarak kimlere yapılacak?

koronavirus- asisi-maske-coronavirüs-koronavirüs

Şu an aşı için detaylar kesinleşmemiş olsa da Almanya hükümetinin üstünde çalmış olduğu bir ”acil aşı planı” bulunuyor. Bu plana nazaran, ilk olarak risk grubu olan yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve kalabalık yaşayan kişiler aşıya ulaşacak. Bunun yanında ilk aşılanacak grup, göçmen kamplarındakiler ve cezaevindeki mahkumların olacağı aktarılıyor. Aşama aşama uygulanacağı söylenen aşı yardımıyla 83 milyon şahıs aşılanmış olacak.

Dr. Hasret Türeci kimdir?

Aşıyı kabul eden firmanın kurucularını birazcık tanıyalım. BioNTech kurucularından olan ve Almanya’da 1967 senesinde doğan Dr. Hasret Türeci, firmanın hem de yönetim kurulunda bulunuyor. Tıp eğitimini kanser ve immünoloji alanında alan ve uzmanlaşan Hasret Türeci, 2002 senesinde Prof. Dr. Uğur Şahin ile evlenmiş ve kanser çalışmalarına devam etmiş.

Başarı göstermiş bir kariyere haiz olan Hasret Türeci, emek verme yaşamı süresince toplada 530 patente haiz olmuş ve bunun ötesinde 80’den fazla da bilimsel yazı kaleme almış. Ödülleri de bulunan başarı göstermiş bilim insanı, şu anda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanlığı görevini üstüne alıyor. Aşıyı buldukları şirkette ise 2018 yılından beri görevinin başlangıcında.

Prof. Dr. Uğur Şahin kimdir?

Eşi Dr. Hasret Türeci benzer biçimde BioNTech şirketinin kurucu ve yönetim kurulu üyesi olan başarı göstermiş tabip, eşi benzer biçimde kanser ve immünoloji uzmanı. Köln, Saarlan, Zürih ve Mainz üniversitelerinde emekler meydana getiren Şahin, 1992 yılından beri kanser araştırmalarını sürdürüyor.

Eşiyle beraber kurduğu BioNTech SE şirketinde aşılar ve ender hastalıklar üstüne emek verme meydana getiren ekibiyle dikkat çeken şirket, bilhassa kanser tedavileri üstüne odaklanmıştı. Koranvirüsün ortaya çıkmasıyla bu alana yönelen emekler, meyvelerini vermeye başladı. Şirket bu senenin başlarından beri virüs karışısında çalışmalarını sürdürmesiyle beraber nihai aşının geliştirilmesi sonucuna doğru aşama kaydediyor.

BioNTechBioNTech koronavirüs aşısıcorona virüscoronavirüsDr. Hasret Türeci kimdirkorona virüskoronavirüs

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/turk-bilim-insani-asi-ile-dunya-gundemine-girdi