Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan deklare etti

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de mutasyon COVID-19 olup olmadığına dair dört gözle beklenen suali yanıtladı. Ilk olarak İngiltere ve bazı Avrupa devletlerinde tesirini gösteren COVID-19 mutasyonu endişeye sebep olmuş ve geliştirilen aşıların mutasyona tesirinin olup olmayacağı tartışılmıştı.

Söz mevzusu mutasyonun yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu aktarılıyor. Bu da salgının daha süratli yayılmasında büyük etken olarak görülüyor. Korkutan mutasyon sonrasında yurtdışından Türkiye’ye girişte PCR testi zorunluğu geldiği duyuruldu. Kontrol sonucu negatif olanlar kabul edilmeye başlandı.

Bakan Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı

Bakan Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci’nin kurduğu BioNTech ile ABD ilaç devi Pfizer’ın beraber geliştirdiği koronavirüs aşısı için ilk antak kalma imzalandı. İşte Fahrettin Koca’nın BioNTech aşısı açıklaması:

Türkiye’de mutasyon COVID-19 vakası var mı?

Rahatlatan izahat Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafınca yapılmış oldu. Bakan Koca açıklamasının başlangıcında, virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı laboratuvarının, tertipli olarak çeşitli bölgelerden örnekleri incelediğini duyurdu. İncelemeler sonrasında belirlenen mutasyonların ve varyasyonların Dünya Sıhhat Örgütü’ne aktarıldığı açıklandı.

Bakan Koca açıklamasının devamında, “Mutasyon önlem uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere’den ülkemize gelen ve kontrol sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir. ” dedi.

Türkiye'de covid-19 mutasyonu

Toplanan örneklerin sonuçlarına değinen Koca, PCR testi pozitif olan vakalardan alınan numunelerde ya da Türkiye’de herhangi bir bölgede mutasyon COVID-19 bulunmadığını belirtti. İngiltere’nin rapor etmiş olduğu gen mutasyonunun Türkiye’de testlerde ortaya çıkmadığı aktarıldı.

Bakan Koca araştırmaların devam edeceğini de duyurdu. Mutasyon sonrasında yurtdışından Türkiye’ye gelecek olan kişilere PCR testi mecburi kılınmıştı. Minimum 3 gün öncesinden yapılacak olan PCR testi için negatif olma koşulu belirlenmişti.

corona virüsCovid-19covid-19 mutasyonukoronavirüs mutasyonu

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/turkiyede-mutasyon-covid-19-var-mi-bakan-acikladi