Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Ortadoğu, Avrupa , Şimal Afrika ve Cenup Afrika bölgelerini yakından ilgilendirecek iletişim uydumuz Türksat 5A fırlatışı için geri sayımı başladı. SpaceX, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatacağı Türksat 5A görevi için detayların yer almış olduğu bir zamanlayıcı oluşturdu.

Bakandan Türksat 5A ve hızlı internet açıklaması!

Bakandan Türksat 5A ve süratli web açıklaması!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A ve 5B uyduları hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Geçtiğimiz ay Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun teslim alındığını, 30 Aralık’ta da SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacağını açıklamıştı. Dün itibarıyla da tamamlanmış ve zamanlanmış tüm  roket fırlatışlarını gösteren bir platformda Türksat 5A uydusu da yerini aldı.

türksat 5a falcon 9 blok 5

Siteye nazaran uydumuzun net fırlatışının saati de belli oldu. Yer edinen bilgiye nazaran, 31 Aralık 2020 TSİ 03:00‘da Cape Canaveral‘da bulunan SpaceX Fırlatma Merkezi’nden fırlatma gerçekleşecek.

SpaceX roketi Falcon 9 Blok 5, uyduların ve Dragon uzay aracının yörüngeye güvenli bir halde taşınması için SpaceX tarafınca tasarlanan ve üretilen iki aşamalı bir roket.

türksat 5a falcon 9 blok 5

Roketin şu anda etken 2 aşaması var ve fırlatılması, SpaceX’e 50 milyon dolara mal oluyor. İlk SpaceX Falcon 9 roket fırlatması 6 Nisan 2020 tarihinde yapılmıştı.

falcon 9Falcon 9 Blok 5spacexTürksat 5A

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/turksat-5a-nin-falcon-9-ile-firlatma-detaylari-ortaya-cikti