Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…

BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, tartışmaların odağında olan Çin aşısı için izahat yapmış oldu. Çin’de üretilen aşının yüzde 85 – 86 oranında etkili bulunduğunu hatırlatan Şahin Çin aşısı,  BionTech aşısı yada başka bir devletin aşısı diye sakınca olmaması icap ettiğini belirtti.

Çin’in aşıyı uzun devam eden deneylerden ve klinik testlerinden geçirdiğini belirlen Prof. Dr. Şahin, mühim olanın Türkiye’de kafi sayıda aşının bulunması bulunduğunu aktardı. Bununla beraber BionTech aşısının Türkiye’de üretilip üretilmeyeceğine dair soruya da cevap geldi.

Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan açıkladı

Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan deklare etti

Sıhhat Bakanı Koca, Türkiye’de COVID-19 mutasyonu olup olmadığına dair bilgiyi paylaştı. Daha ilkin yurtdışından gelenlere PCR testi şartı gelmişti.

Uğur Şahin, Çin aşısı için “etkili” dedi

Dünya gündemini COVID-19 aşısıyla meşgul durumdayken, aşı geliştiricilerinden olan BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Pfizer ile beraber geliştirilen aşının, ilk aşamada 550 bin doz olarak Türkiye’ye gönderileceğini belirtti. Bu ilk dozların da 2021 yılının başlarında gönderileceğini aktardı. Şahin, önümüzdeki mart ayına kadar da 4.5 milyon tane dozu Türkiye’ye gönderme hedefleri bulunduğunu deklare etti.

Türkiye’ye aşının gönderilmesinden dolayı mutlu bulunduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için sakınca olmaması icap ettiğini belirtti. Şimdiye kadar görmüş olduğu tüm aşıların iyi tesir gösterdiğini belirten Şahin, aşıların yardım edebileceğini de aktardı.

uğur şahin çin aşısı

Aşıların Pfizer tarafınca üretildiğini hatırlatan Şahin, aşının Türkiye’de üretme girişimlerinin bulunduğunu kaydetti. Sadece üretimin 2021 senesinde olup başlayıp başlamayacağını bilemediğini belirtti. Türkiye’ye gelen aşıların da Avrupa’da üretileceğini aktardı.

Virüslerin mutasyona uğramasının düzgüsel bulunduğunu aktaran Şahin, İngiltere’deki mutasyona dair testin de 10 gün içinde yapılacağını belirtti. mRNA teknoloji üstünde 20 senedir çalıştıklarını belirten Şahin, mRNA avantajıyla 2-3 hafta içinde aşı üretimine başlayabildiklerini belirtti. Gelecek yıl 1 milyar doz aşı tedarikini, dünyaya yapacaklarını kaydetti.

Aşı 4 ay koruyucu

Üretilen aşının 4 ay koruyuculuğu bulunduğunu beliren Şahin, 2 yıl içinde verilerin de toplanacağını aktardı. Aşılara ilişkin verilerin ilk 2 ay içinde belli olacağını, verilerde değişim olacağına dair endişelerinin olmadığını aktardı.

uğur şahin çin aşısı

Aşının yan tesirleri için de “Öteki aşılarda olduğu şeklinde baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs.” diyen Şahin, kış mevsiminin insanlık için zor geçeceğini belirtti. Ilk olarak yaşlıların ve sıhhat çalışanlarının aşı olması icap ettiğini belirten Prof. Dr. Şahin, 2021 yaz mevsiminde aşılamanın tamamlanmasıyla, 2021 sonlarında normale dönüş olabileceğini aktardı.

çin aşısıBioNTechuğur şahinuğur şahin çin aşısı

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/ugur-sahin-cin-asisi-tartismasina-nokta-etkili