Uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir mi?

Uzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi? Uzay bilimlerinde görevli bilim adamları ve araştırmacılar uzun senelerdir Dünya dışındaki yaşam formlarına ulaşmak için yıllarını harcıyor. Elimizde şu güne kadar bir kanıt olmasa da bilim insanlarını Uranüs’ün yörüngesinde yaşamın bileşenlerine dair bir kalıntı bulunma heyecanı sardı.

NASA uzay seyahati başlıyor! İşte fiyatlar

NASA uzay seyahati başlıyor! İşte fiyatlar

Yeni bir uzay görevi için SpaceX Falcon 9 roketi fırlatılmıştı. NASA, yapmış olduğu basın toplantısında uzay seyahati için fiyat sıralaması deklare etti.

Uzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi? Hemen hemen bilmiyoruz

Bilim adamları, Uranüs’ün yörüngesinde dönen buzul yaşamlar da dahil olmak suretiyle, yaşamın bileşenlerinin sistemimizdeki bazı uydularda var olabileceğini söylüyor. Uzaydaki öteki yaşam formlarının kalıntıları için yalnızca bilim adamları değil, uzay araştırma şirketleri de çalışmalarını sürdürüyor. Gene de insanlık olarak somut kanıtlara ulaşamadık.

Güneş sisteminin minik minik ve buzlu dünyalarla dolu olduğu tahmin ediliyor. Birçoğu gaz devi gezegenlerin uyduları olarak biliniyor. Doğrulanmış yada donmuş buz tabakalarının altında sıvı okyanuslara haiz olduklarından şüphelenilen bu dünyalar yeni yaşam formları için bizlere yol izah edebilir. EOS tarafınca yeni piyasaya sürülen bir makaleye nazaran, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün ayı Enceladus, altında sıvı su hacmi barındıran dünyalardan yalnızca birkaçı.

Güneş sisteminin buz devi gezegenleri olan Uranüs ve Neptün’ün bazı uydularında niçin yer altı okyanusları olmasın? Bu probleminin yanıtını aramak için yola çıkan bilim adamları, Uranüs için bu argümanı doğrulamak amacıyla daha ilkin denenmiş bir yönteme odaklanıyor. Uranüs’ün uyduları için işe yaracağı kabul edilen bu yöntem, sıvı varlığının keşfedildiği Europa ve Enceladus’taki benzer biçimde işleyecek.

Uzun senelerdir kullanılan yönteme başvuruluyor

Uzaylilar- Uranus-te-yasiyor-olabilir- mi-00

Bu yöntemde gezegende gerçekleşen son jeolojik aktivite gözlemlenebiliyor. Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde gezegen bilimci Benjamin Weiss ve ekibi, gelecekteki bir uzay gemisinin bu şekilde bir okyanusu keşfedip keşfedemeyeceğini bilmek istiyor.

En rahat anlatımla, Uranüs’te yüzey altı okyanusunun varlığı ile oluşacak manyetik alanın gücü hesaplanıyor ve bu sayede gezegenin yörüngesinde gerçekleşen jeolojik vakalar belirleniyor. Bu teknik daha ilkin 1998 senesinde Europa’da ve ek olarak Jüpiter’in uydusu Callisto’da bir yeraltı okyanusunun varlığını doğrulamak için kullanılmıştı.

İndüklenmiş bir manyetik alan oluşturan bu sistem, eğer gezegende bir yaşam formu var ise burada bir su hacminin olması gerekliliğini vurguluyor. Weiss, “Eğer orada su hacmi var ise ve Dünya üstündeki okyanus suyu benzer biçimde birazcık tuzluysa, o süre iletken olabilir, kısaca içinde akımlar ilerleyebilir.” diyor. Bu sayede indüklenmiş bir manyetik alan oluşturan su kütleleri bilim adamları için araştırılması ihtiyaç duyulan kapıları aralayabilir.

İndüklenmiş bir alan, gezegenin manyetik alanından fazlaca değişik görünmesini sağlar ve bundan dolayı yakındaki bir manyetometre tarafınca tespit edilebilir. Bu mantığa dayanan sistem, Uranüs ve uydularının modellerini kullanarak, en büyük beş uydunun minimum dördünün etrafındaki bu alanları tespit etmenin muhtemelen mümkün olacağını söylüyor. Eğer bu tahminler doğru çıkarsa uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir yorumu yapılabilir sadece gene de herhangi bir şey söylemek için oldukça erken.

uranüsuranüs’teki yaşamuzayuzaylılarUzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/uzaylilar-uranus-te-yasiyor-olabilir-mi