Voyager 2’den aylar sonrasında ‘Merhaba’ dedi

NASA, pandemiden ilkin son olarak Mart ayında yazışma kurduğu Voyager2 uzay aracından aylar sonrasında ilk kere komut aldıklarını duyurdu. Evinden ortalama 11.6 milyar mil uzakta olan ve 1977’de fırlatılan Voyager2, işini hala aksatmadan yapıyor.

NASA’nın yeni çalışmasının değeri dudak uçuklatıyor

NASA’nın yeni çalışmasının kıymeti dudak uçuklatıyor

NASA,16 Psyche adıyla anılan asteroidin üstünde bir emek harcama yapmış oldu. 2022 senesinde uzay aracı gönderilecek olan asteroide biçilen kıymet ise dudak uçuklattı.

Voyager 2 ile aylar sonrasında yazışma kuruldu

NASA’nın en oldukça gezi eden uzay araçlarından olan Voyager2‘yle ortalama 8 aydır yazışma kurulamıyordu. Tek başına uzayda dolaşan ve dünyadan ortalama 11.6 milyar mil uzakta olan uzay aracı, toplamış olduğu verileri bizlere ulaştırıyor. Sadece Avustralya’daki bir uzay istasyonu (DSS43) ile iletişime geçilen uzay aracının NASA ile bağlantı kurmasını elde eden radyo anteni, bir takım güncelleme yapılırken çevrimdışı olmuştu.

Voyager 2 aylar sonra 'Merhaba' dedi

NASA’ya gore DSS43’teki bazı vericiler ortalama 43 senedir değiştirilmedi. Yeni donanımın kontrol edilmesi için de 29 ekim tarihinde Voyager 2’ye ilk kez ping atıldı. Bu da aylar sonrasında ilk kez uzay aracına sinyal yollanılması anlamına geliyordu. Uzay aracı oldukça uzakta olduğundan, yazışma ekibinin bir yanıt alması ortalama 34 saat aldı. Komutları sorunsuz bir halde alan Voyager2 ise geri yanıt olarak ‘Merhaba’ mesajını gönderdi. İstasyon, uzay aracıyla iletişime geçildiğini attığı bir tweet ile duyurdu.

NASA’nın Derin Uzay Ağı, bilim adamlarının uzay araçları ve güneş sistemindeki gezici araçlarla yazışma kurmasını sağlıyor. Ağ, ABD, İspanya ve Avustralya’daki 3 büyük teleskoptan oluşuyor. Sadece İspanya ve ABD’deki teleskoplar, yörüngesinden dolayı uzay aracı ile yazışma kuramıyor.

Mevzuyla ilgili konuşan NASA yöneticilerinden Brad Arnold, “Voyager 2 ile yaptığımız bu kontrol iletişimi, bizlere işlerin yolunda gittiğini gösteriyor” dedi. Söz mevzusu yükseltmelerin 2021 senesinde tamamlanması planlanıyor. 

nasauzayvoyager 2

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/voyager-2-aylar-sonra-merhaba-dedi