Web Tasarım Nedir

Web tasarım özellikle son yıllarda elektronik pazarlamanın önem kazanmasıyla adından daha çok bahsedilmeye başlanan bir olgudur. Kişi ya da şirketlerin işleri ve yaptığı çalışmalar hakkında sanal ortamda en doğru ve güzel şekilde oluşturulan tasarımları kapsar. Web tasarımı yapan kişi web tasarımcısı olarak adlandırılır. Web tasarımının kaliteli ve belirli amaçlar doğrultusuna oluşturulması sitelerin etkileşim sayısının artmasına ve site üzerinden yapılan faaliyetlerin sayısının artmasına yardımcı olur. Web tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu doğru tasarım amacı seçimidir.
Kurumların müşterileriyle en doğru ve güvenilir şekilde iletişime geçmesini sağlayan web tasarım profesyonel kişilerce yapılmalı ve kontrol edilmelidir. Web tasarımının sağladığı yararlar müşteri çekmekle sınırlı kalmamaktadır. Ayrıca web sitesi içinde arama yapan müşterileri sitede daha uzun süre tutmak ve zamanlarını daha keyifli geçirmelerini sağlamak web tasarımının altın kurallarından biridir. Müşterinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda yapılan web tasarımları hizmet kalitesini arttırmakta ve maksimum fayda sağlamaktadır.

Web Tasarımında Önemli Unsurlar

Başarılı web tasarımı birçok faktörün bir araya gelmesiyle şekillenmektedir. Bunların başında düzen faktörü gelir. Yapılan tasarımın belirli bir ahenk içinde şekillenmesi ve gözü yormaması oldukça önemli bir unsurdur. Düzen faktörünün sağlanması ve kullanıcıyı yormayan bir tasarım elde edilmesi müşterinin sitede daha keyifli ve uzun vakit geçirmesini sağlamaktadır. En az düzen kadar önemli bir konu ise font seçimidir. Seçilen yazı tipleri kişileri rahatsız etmeyecek ve rahatlıkla okunabilecek şekilde olmalıdır. Sitenin açılma ve hızı ve kolay erişilebilirliği de oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple sayfanın açılma hızını ve yoğunluk dengesini olumsuz etkilemeyecek grafik ve görsellerin seçilmesi oldukça önemlidir ve müşterilerin web sitesi hakkında puan verirken en çok dikkat ettiği hususlar arasında gelmektedir.

Web sitesi tasarımlarının en can alıcı noktası ise içerik uyumudur. Müşteri tarafınca merak uyandıracak ve araştırma isteği doğuracak içerik seçimleri, anahtar kelimeli içeriklere yer verilmesi, seo uyumlu içerikler doğru ve planlı bir web tasarımı için olmazsa olmaz niteliktedir. Bu ve benzeri temel etkenler sayesinde web siteleri etkileşimlerini ve güvenilirliklerini arttırabilirler.