WordPress Nedir?

WordPress oldukça kullanışlı bir içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi CMS yani content management system olarak geçmektedir. Dünyada en çok kullanılan, açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinden biridir. Herhangi bir kodlama dili bilmeden, basit bir şekilde web site tasarımları yapmanızı sağlayan hazır bir betiktir. Joomla, Magnolia, Drupal gibi alternatifleri bulunsa da, alternatiflerine oranla kullanım oranı çok yüksektir.
Wordpress PHP dili ile kodlanmış ve mysql veritabanı kullanan bir yazılımdır.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress, ilk çıktığında, geliştiricileri tarafından kişisel blog olarak tasarlansa da, şu anda, bir çok kişi ve kurum tarafından kullanılmaktadır. WordPress bugün kişisel bloglardan kurumsal şirketlere, teknoloji firmalarından haber sitelerine, eğitim kurumlarından kamu kurumlarına kadar bir çok alanda ve sektörde kullanılıyor.
Wordpress herhangi bir internet yazılım dili bilmeden web site yapmanızı veya yönetmenizi sağlar. WordPress ile birlikte dinamik bir siteye sahip olup, sitenizi güncel tutabilirsiniz. Sitenizde yazılar yazabilir, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtıp, ziyaretçilerinize geniş içerikler sunabilirsiniz.

WordPress Güvenli Midir?

WordPress sürekli güncellenen hazır bir betik. Fakat tabi ki zaman zaman güvenlik açıkları çıkabiliyor. WordPress de güncellemeleri otomatik yaparsanız ve kullandığınız tema ve eklentilere dikkat ederseniz herhangi bir problem olmayacaktır.

WordPress Tema Nedir?

WordPress bir framework olarak tasarlanmış bir yapı. WordPress alt yapısını kullanarak bir tema oluşturabilir, ücretsiz temalardan birini kullanabilir veya daha profesyonel şekilde tasarlanmış temalardan birini satın alabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz şekilde sunulan on binlerce belki de daha fazla WordPress teması bulunur. Size uygun olanı bulup, yüklemeli ve kendinize uygun hale getirmelisiniz.

WordPress İle Site Yapabilir Miyim?

WordPress’in kurulum işlemleri yalnızca 30 saniye. Bir mysql veritabanı açıp, veritabanı bilgilerini wordpress kurulum işleminde yazmanız yetiyor. Fakat profesyonel bir web tasarım istiyorsanız, işin uzmanlarına gitmeniz daha yararlı olacaktır. Eğer amatör olarak ilgileniyorsanız, tabi ki yapabilirsiniz.

WordPress Temayı Nereden Bulurum?

WordPress kurulumunu yaptıktan sonra, WordPress’in kendi yönetim paneli üzerinden ücretsiz şekilde yükleyebileceğiniz temalar var. Ücretli temalarda ise, e-ticaret sitesinden mobilya tasarımına, hastahane temasından haber temalarına, yedek parça satışından tekstil sektörüne kadar her türlü temayı bulabilirsiniz. Tema yükleme işlemi gayet basit bir işlemdir fakat uygulama işleminde zorluklar yaşayabilirsiniz.