Yeni COVID-19 araştırması: Ruh sağlığını etkiliyor!

Oxford Üniversitesi tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırmaya nazaran koronavirüsü teşhisi koyulmuş vakaların beşte birinde psikiyatrik bir hastalık tanısının koyulduğu ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi virüs hakkında her geçen gün yeni bir araştırma yayımlanıyor. Bunlardan birisine imza atan Oxford Üniversitesi araştırmacıları, koronavirüs ruh sağlığı üstünde negatif etkiye haiz diyor.

Koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Birkaç gündür gündem mevzusu olan koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu. Gelecek senenin ilk aşılamaların yapılacağı söyleniyor. İşte fiyatlar:

Koronavirüs ruh sağlığı üstünde etkili

ABD’deki vakalarını mercek altına alan araştırma, pozitif COVID-19 vakalarına odaklanıyor. Araştırmaya nazaran, pozitif çıktıktan sonrasında üç ay içinde beş kişiden birinin psikiyatrik bir hastalık tanısıyla karşılaşmış olduğu sonucuna ulaşıldı.

Oxford Üniversitesi araştırmacılarının liderliğinde yürütülen emek harcama, iyileşmiş koronavirüs hastalarının öteki hastalıkları olan hastalara kıyasla anksiyete, depresyon yada uykusuzluktan iki kat daha çok muzdarip bulunduğunu öne sürüyor. Yeni araştırmanın baş yazarı Paul Harrison: “COVID-19’dan kurtulanlar daha çok zihinsel sıhhat sorunları riski altında olacağından endişeleniyor. Geniş ve detaylı bir araştırmadaki bulgularımız bunun olası bulunduğunu gösteriyor” diyor.

koronavirüsü ruh sağlığı

Araştırma kapsamında ortalama 62 bin pozitif vakaya odaklandı. Takip edilmiş olduğu kadarıyla bu hastalar pozitif çıktıktan sonrasında 90 günlük süreçte yüzde 18.1’i psikiyatrik hastalık teşhisi ile karşı karşıya kaldı. Teşhis koyulan rahatsızlıklar ise anksiyete bozuklukları, uykusuzluk ve bunama olarak kayıtlara geçiyor.

Açıkçası, herhangi bir hastalıkla savaşım etmek aslına bakarsanız zihinsel sıhhat problemlerine niçin oluyor sadece bu araştırmanın amacı COVID-19‘un bir kişinin öteki sıhhat problemlerine kıyasla bu psikiyatrik hastalıkları bilhassa artırıp artırmadığını anlamaktı. Sonuçlar, öteki çeşitli tıbbi vakalarla karşılaştırıldığında, COVID-19 hastalarının akıl sağlığı problemlerinden muzdarip olma riskinin oldukça yüksek bulunduğunu doğruluyor.

Araştırmacıların önerileri içinde, ilerleyen süreçte virüse yakalanmış kişiler için ruhsal desteklerin de verilmesi yönünde oluyor. Harrison, yeni çalışmanın ilk olarak dünyanın dört bir tarafındaki sıhhat uzmanları için bir fiil çağrısı olarak yorumlanabileceğini de söylüyor.

Araştırmanın tamamını okumak isteyenler için buraya bir bağlantı bırakıyoruz.

corona virüsücoronavirüsCovid-19korona virüskoronavirüskoronavirüsü ruh sağlığıkoronavirüsü ruh sağlığı tesirioxford üniversitesi

#post_detail_content .tags_sdn_posts { margin-top:15px;height:36px;overflow:hidden; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a { border: 1px solid #ddd; background: #a5a5a5; color: white !important; padding:2px 10px; font-size:12px; font-weight:düzgüsel; display:inline-block; margin:2px; } #post_detail_content .tags_sdn_posts strong a:hover { opacity:.7; }

 

faydanılan kaynak https://shiftdelete.net/yeni-covid-19-arastirmasi-ruh-sagligini-etkiliyor